| anonim_4396 a întrebat:

Care ar putea fi cauzele durerilor aproape constante de picioare? Ele sunt relativ ușoare, dar uneori devin violente... Această problemă a început de aproximativ un an...chiar de mai bine de un an.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, ceva articular, ceva de la coloana, nu avem de unde sa stim ca nu suntem ghicitori.

| Liviu a răspuns:

Eu cand aveam 125 de kg, ma dureau picioarele rau.Cum am slabit, nu prea mai ma doare.Acum nu stiu ce sa zic.

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Nu-i asta...am 50 și un pic. big grin

| RAY a răspuns:

Coloana,statul in picioarele sau pe scaun,anexitatea,depresia, lipsa complexului b, yinc, magneyiu, calciu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Anxietatea, depresia? Ce treabă au?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea doua pot cauza multe

| Mosotti a răspuns:

Pai nu te-ai dus la medic sa intrebi? Ai stat un an asa? E greu de spus, circulatia, cine stie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sedentarism/pozitie aiurea la birou/masa unde lucrezi? Ceva carente de vitamine?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Primele două variante nu... posibil a treia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Analize de sange si vezi dupa aia incotro te indrepti. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc.

| Freya1 a răspuns:

Eu am dureri de picioare din cauza unor luxati de rotula.Am rămas cu disconfort daca stau mult in picioare.
Dar poate sa fie si din cauza efortului, reomatismului, lipsa de vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fi mai explicită că dureri de picioare pot sa insemne o grămadă de chestii.
De la sedentarism sau pentru că nu ai activați anumiți muschi, cred eu, dar pot fi o grămadă de chestii care sa le provoace. Eu aveam o sciatie pe partea dreapta, adică mă durea piciorul de la fesier in jos. Am rezolvat-o prin stretching si masaj. Plus întărirea mușchilor pelvieni.
Masajul cu mingi si foam roller face minuni.
https://youtu.be/ffYcPKCeMak

| Onisim10 a răspuns:

Mă gândesc că ar fi efortul depus de-a lungul zilei, de carat ceva mai greu care a întrecut nițel măsură...

| Cristian84 a răspuns:

Multi se confrunta cu aceasta problema si in special cand sunt schimbari de vreme