| Ioana06i a întrebat:

Care este diferența dintre Sindromul Ovarelor Polichistice și Endometrioză?

Cum pot deosebi simptomele dintre aceste două boli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Sunt două părți biologice diferite: ovarele și endometrul.

Ovarele sunt organe reproducătoare feminine, situate în partea inferioară a abdomenului, de o parte și de alta a uterului.
Endometrul este stratul de țesut care căptușește interiorul uterului.

SOP și endometrioza sunt două afecțiuni distincte care afectează sistemul reproducător feminin, dar au cauze, simptome și efecte diferite

- Sindromul Ovarelor Polichistice (SOP):
Cauză: Dezechilibru hormonal (exces de androgeni), cu mici chisturi pe ovare.
Simptome: Menstruații neregulate, exces de păr, acnee, dificultăți de slăbire, infertilitate.
Efect: Afectează ovulația și metabolismul.

- Endometrioza:
Cauză: Țesutul endometrial crește în afara uterului.
Simptome: Dureri menstruale intense, dureri pelvine, menstruații abundente, infertilitate.
Efect: Provoacă dureri și poate afecta organele pelvine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Diferenta ti-o spune medicul, iar diagnosticul tot el ti-l pune... Daca stai sa citesti pe internet risti sa iti atribui gresit tot felul de simptome scoase din context, nu mai spun de stresul indus aiurea, ingrijorarea care te poate face sa te imbolnavesti pe alte cai. Sanatate!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Sindromul Ovarelor Polichistice este o boală a ovarelor aşa cum îi spune şi numele. Ca să împlineşti criteriile pentru diagnostic trebuie să ai minimum 2 din 3 simptome: menstruații neregulate, un ovar cu mai multe chisturi văzut la ecografie şi/sau hiperandrogenitate: ori clinică (hirsutism) sau paraclinică (văzută la analizele de laborator).

Endometrioza este o boală a endometrului. Endometrul este "căptuşeala" uterului. La endometrioză creşte endometrul pe alte organe de exemplu pe ovare sau peritoneu sau vezică. Acest țesut este foarte sensibil la schimbarea hormonală şi poate da dureri foarte mari la menstruație.

| Ioana06i explică (pentru Yurisa):

Și dacă am toate simptomele al Sindromului Ovarelor Polichistice și mi-a dat și ca diagnostic de 4 ani, dar am și dureri foarte mari la menstruație, înainte și după?
Niciun fel de tratament nu îmi mai tratează durerile, atunci când le am la menstruație și nu numai.

| Ioana06i explică (pentru StudentLaMedicina):

Am toate simptomele Ovarelor Polichistice, chiar și diagnostic dat, dar am și o menstruație extrem de dureroasă, chiar și înainte de o avea și după ce îmi trece...Mai nou, am dureri și dimineața, după menstruație și stări constante de moleșeală și oboseală, printre care și emoții nasoale, cum ar fi starea de plâns, nervozitate...

Niciun medicament nu își mai face efectul.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Ioana06i):

Trebuie să vezi un ginecolog pentru că e posibil ca durerile menstruale să nu aibă legătură cu niciunul dintre diagnosticele astea.

| Ioana06i explică (pentru StudentLaMedicina):

Mi s-a spus că am și Dismenoree, dar acum nu sunt sigură...Eu mă gândesc și la o eventuală Endometrioză.