| LisaJulie a întrebat:

Care poate sa fie cauza ochilor înlăcrimați frecvent, nu doar când tai ceapa sau ești in contact cu praful?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Ai ochii uscați.
Poți lua niste picături pentru ochi sau sa mergi la un medic oftalmolog sa îți spună clar ce și cum

| sweetys a răspuns:

Pentru inceput mergi la un oftalmolog, si daca nu e o cauza oftalmologica, poti merge la alergolog, posibil sa fie alergie, fie la praf, mucegai, polen, ambrozie, plop etc. sunt multi factori

| Mindfulness a răspuns:

Găsești la farmacie soluție se numește Lubristil Forte
Eu îți sugerez sa vizitezi un oftalmolog mai întâi. Am avut și eu problema asta, mi-a dat teroare! Am scăpat cu acea soluție.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Hyperion7):

Cel mai bine e să apelezi la un oftalmolog fiindcă riști să agravezi urmând sfaturi aiurea și oricum noi nu cunoaștem în detaliu problema. Când ai ochii uscați te simți ca și când ai avea ceva în interior, te jenează, te irită, te ustură, se înroșesc.La ea e o reacție, o alergie la ceva anume și aici sunt o grămadă de factori de luat în calcul.

| dullcat a răspuns:

Cauze pot fi multe.Si eu te sfatuiesc sa mergi la un consult adecvat unde povestesti in primul rand despre stilul tau de viata si apoi primesti un verdict serios.Eu iti recomand sa nu apelezi la picaturi, fiindca ajungi la dependenta si nici asa nu-i ok.Sanatate!

| MarianWLF a răspuns:

Nu sunt in masura sa dau sfaturi medicale exacte dar tine cont si de odihna, daca dormi doar 5-6 ore pe noaptea poate fi o cauza.

| ioana748 a răspuns:

Posibil este vorba despre alergie.
Incearca niste picaturi antihistaminice oftalmice.
De preferat sa te vada un medic.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi la oftalmolog și te ajută sigur însă rezolvă și problema din suflet care-ți provoacă lăcrimarea frecvență! Numai bine!

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, ochii înlăcrimați pot fi dovada unei alergii.