| Maxx23 a întrebat:

Care s-au vindecat de tulburări de adaptare? Eu am acest diagnostic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Dddonkey a răspuns:

Ce anume vrei sa spui? Cum se manifesta la tine?

| Maxx23 explică (pentru Dddonkey):

Tulburări de somn, nu dorm bine nopțile.

| Dddonkey a răspuns (pentru Maxx23):

Pai ce te tine treaz? telefonul, cafeaua, stresul, galagia? Esti depresiv? Iti lipseste ceva? Te doare ceva? Nu ai ocupatie?
Fa un sport in timpul zilei sa te puna la culcare.
Citeste ceva relaxant inainte de somn in locul telefonului.
Ai temperatura ideala in camera cand dormii? Intre 18-20C.
Ce te trezeste? visurii? cosmare? gandurii proprii?

| sierra1 a răspuns (pentru Maxx23):

și a scris medicul "tulburări de adaptare"?

| Februar30 a răspuns:

Aveam tulburari de adaptare cand eram in liceu si facultate. Mi-a trecut cand mi-am facut cativa prieteni acolo.

| Maxx23 explică (pentru sierra1):

Da. Adică îmi e frică să dorm singur în cameră, am frici, mă lupt cu somnul, nu dorm bine noaptea, mă înfric tot ce e legat de familia să nu pățească ceva. Cam atât.

| sierra1 a răspuns (pentru Maxx23):

și câți ani zici că are tulburatul?

| Maxx23 explică (pentru sierra1):

26 ani.

| sierra1 a răspuns (pentru Maxx23):

La 26 ani zici că " îmi e frică să dorm singur în cameră"?

și medicul ce ți-a prescris?

| Maxx23 explică (pentru sierra1):

5-htp Nature's și Gaba Solaray 750 mg

| sierra1 a răspuns (pentru Maxx23):

Ok, ține-te de tratament (cu lumina aprinsă)

| macmac03x a răspuns:

Du-te la psihiatru aju-ta!

| Maxx23 explică (pentru macmac03x):

Am fost.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Maxx23):

Să te uiți pe You Tube ce regim de viață au cei de la Legiunea Străină Franceză, de la ora de deșteptare la cea de culcare. Și aplică asta chiar la tine în cameră, așa, cam 2 săptămâni. Să vezi cum îți vine somnul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Maxx23):

Tulburarile de adaptare se manifesta la somn atunci cand schimbi locul de dormit.
Diagnosticul ce-l ai nu se refera la somn sau mai bine zis doar la somn. Tulburarile de adaptare se manifesta la orice fel de schimbare a mediului in care traiesti: loc de munca, colectiv de munca, prieteni, locuinta, chiar si camera etc.