| fabiola a întrebat:

Cat dureaza recuperarea degetului aratator dupa o luxatie in urma unei cazaturi survenite acum vreo 2 saptamani? Degetul este inca usor umflat si nu pot strange pumnul.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Misti usor insusi degetul, rotatii, sus-jos, indoire etc, pana la limita durerii, dar cu bratul si mana relaxte.
Pe urma poti pune si o compresa rece usoara (batista umezita) pentru cateva minute.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de luxatie, osul trebuie pus la loc imediat si nici decum sa nu fie fortat!
Ceea mai buna metoda de a remedia o luxatie este sa atarnam membrul luxat si sa nu ne rezemam pe el.
In cazul luxatiei la picior, ne asezam pe marginea unei mese sau o creanga etc, piciorul luxat sa atarne complet in aer. In aceasta pozitie, dupa cateva minute de relaxare, incepem o miscare usoara de rotire a locului luxatiei, ajutad oasele sa se reaseze la loc. Ne vom da seama cand s-au asezat, fiindca durerea va disparea aproape instantaneu.
La fel procedam si in cazul luxatiei mainilor sau degetelor etc., dar TOTDEAUNA doar dupa relaxarea totala ale muschilor!

La nevoie poate ajuta si o a doua persoana cu simt tactil bun, priceputa la masaj.

| fabiola explică (pentru Bula):

As zice ca osul este la locul lui numai ca incheietura este usor umflata si nu imi permite inchiderea pumnului.Nu stiu daca ar mai trebui tinut imobilizat sau trebuie sa incep exercitii usoare cu mana.

| Bula a răspuns (pentru fabiola):

Misti usor insusi degetul, rotatii, sus-jos, indoire etc, pana la limita durerii, dar cu bratul si mana relaxte.
Pe urma poti pune si o compresa rece usoara (batista umezita) pentru cateva minute.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Recuperarea poate fi făcută în maxim o săptămână, printr-un masaj adecvat cu: https://www.comenziforever.ro/......otion-ID57 + https://www.comenziforever.ro/......m-gel-ID63