| AvalohAlyn a întrebat:

Cat dureaza un vis(din somn) in general?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 secunde. desi pare o noapte intreaga, creierul omului fiind incet percepe mai tarziu dar de fapt procesul e de 2 secunde

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim 7 secunde.

| R0R0 a răspuns:

Cred ca mai putin de 20 minute.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Adica noi cand visam toate evenimentele alea, le visam in cateva secunde?laughing:O Wow.

| isaoana123 a răspuns:

In 5 minute.Nu are cum sa fie peste 10 minute si nu are cum sa aiba mai putin de 1 minut. Sper ca te-am ajutat

| Aberdeen a răspuns:

„Durata in timp real a unui vis poate sa varieze: de la cateva secunde, pana la aproximativ 20-30 de minute.(...)Inca nu a fost descoperita durata exacta a unui vis, dar se stie, totusi, ca acesta nu poate sa depaseasca o ora. Astfel, se estimeaza ca un vis tine intre 5 si 45 de minute. Aceasta apreciere nu include totalul timpului unui vis progresiv, adica unul din acele vise din care te trezesti si pe care le reiei imediat ce adormi la loc."
Am citat un fragment de articol. Cam așa stă treaba cu durata unui vis, de fapt.

| whatevernvm a răspuns:

Poate dura între 5 şi 45 de minute. Fiecare persoana viseaza de mai multe ori pe noapte. Primele vise au o urata mai mica, dar cele dinspre dimineata pot avea o durata mai mare. Sunt mituri care spun ca visul dureaza cateva secunde(7-10) sau ca visele au loc intr-o fratiune de secunda, dar in realitate visele pot dura 20, 30 şi chiar 60 de minute. Durata viselor este de doar cateva minute doar la începutul nopţii, cand perioadele REM sunt mai scurte. Cu cat dormim mai mult, cu atat perioadele REM se lungesc, deci si visele.

| VelaJohnny a răspuns:

Depinde laughing de la secunde la minute. In general secunde doar.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca 1 secunda e o ora.