| Radandam a întrebat:

Cate calorii maxime trebuie sa mănânce o persoana supraponderala pentru a putea slăbi? Ma interesează strict cât este maximul de calorii permise pe zi la o persoana supraponderala pentru a putea slabi? Astept cât mai multe păreri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| BilaRomânească a răspuns:

Intreaba pe reddit Romania. Acolo vei primi sfaturi mai bune de la oameni mai buni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai face atat spam, ai mai postat intrebarea asta... e de ajuns o data.

| Apokales a răspuns (pentru BilaRomânească):

Adica noi suntem ai dracu' sau ce?

| Apokales a răspuns:

Depinde de raportul dintre caloriile arse si consumate. Trebuie sa iei un deficit de maxim 25%. Adica daca te mentii la 2000 de calorii, atunci -25% inseamna -500 de calorii. Daca treci de acel numar, atunci asteaptate la mari carente in prinvinta peformantei si sanatatii.

https://www.calculator.net/calorie-calculator.html
Foloseste-l si vezi ca este vorba de aproximari, nu de numere exacte. Insa este un punct bun de reper cu care sa incepi.

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nnnu ffaaccee ssspammm! Ooomu eeee deecât bbbâââlllbbbâit!
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

A postat de 3 ori aceeasi intrebare cu diferenta ca intr-una din ele lipseste cuvantul "strict"

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate!
Eu am vrut să fac un spirit de glumă!
winking

| Goddessss a răspuns:

Pai depinde de înălțime, vârsta, dacă ești femeie sau bărbat.
fa ți bmi ul, si după ce îți dă cate calorii trebuie sa mănânci in mod normal, scazi de acolo vreo 300

| Zuzu1991 a răspuns:

De la 0 absolut (traiesti numai cu apa, vitamine si minerale) pana la cat mai putin din cat arzi (faci sport)

| johnnny123 a răspuns (pentru BilaRomânească):

Iti garantez ca indiferent pe ce forum din lumea asta te duci, daca te comporti ca Radandam si repeti la nesfarsit aceleasi intrebari, oamenii vor inceta sa mai fie draguti cu tine la un moment dat.

| BilaRomânească a răspuns (pentru johnnny123):

Daca face pe reddit cum face aici e banat din prima secunda.