| CalinaXandra a întrebat:

Cate șanse exista sa facă copilașii varicelă de la mine? Deocamdată nu au nimic niciun simptom, eu sunt de ieri cu varicela, nu am avut niciodată! Cei care a-ți avut, cât de grav e la adulți? Dar la copii? Și în cât timp trece? Se manifesta și cu simptome de raceala si oboseala? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| UnchiulRamiz a răspuns:

2 saptamani trebuie sa stai izolata, daca au intrat copii in contact cu tine sunt toate sansele sa ia daca nu au avut. Eu am avut cand eram inca copil sau adolescent, sa nu le spargi ca ramai cu gropite in loc. Oboseala poate de la nedormit, ca te mananca pielea zi si noapte... dar simptome de raceala nu am avut

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Copiii pot lua daca exista schimb de fluide.
Daca sunteti in aceeasi casa, vor lua si ei.
Important e sa nu fie prea mici, cand nici imunitate nu au.
Despre simptome, poti citi pe net.