| summergirl25 a întrebat:

Cate zile va dureaza ciclul voua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

50-60 zile

| mdsimina a răspuns:

Pe mine mă ține între 3 și 7 zile. Cam așa ar trebui să dureze, dacă nu ai nici o problemă medicală.

| MarioOnette a răspuns:

3-4 zile happy

| Butterflyxo a răspuns:

Pe mine ma tine 30 de zile pe luna

| inna07 a răspuns:

Maxim 5 zile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
De obicei ma tine cam 6-7 zile.
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă nu sunt fată!

Bănuiesc că te referi la menstruaţie, NU la ciclul menstrual...

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare.

"Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii." - SURSA :
http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

O menstruaţie NORMALĂ durează între 3-7 zile, cu o sângerare acceptabilă/medie!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-normal_1068

Dacă ai o "problemă" legată de menstruaţie/CM ( dereglări, bănuieli, etc. ) - şi nu e doar o întrebare pusă de "curiozitate" ( comparativă ) - spune care e problema şi vedem despre ce-i vorba!

Toate cele bune.

| lolium a răspuns (pentru bursuc001):

in articol scrie ca e normal sa tina si 2 zile.
cum stiu daca e normal ca dureaza atat sau daca am probleme de sanatate?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru lolium):

Bună!

Într-adevăr, în articolul indicat anterior aşa scrie - dar, este un caz foarte RAR!

DEPINDE de mai multe aspecte ( care trebuie "interpretate" cumulat ) : vârstă, durata CM, variaţiile CM ( cât este de neregulat ), diferenţe de aspect, diverse simptome pre/menstruale ( şi aspectul/intensitatea acestora ), alte probleme de sănătate ( anemie, spre exemplu, ori subponderabilitate, etc. ), dacă ţi-ai început viaţa sexuală, diverse dureri ( anormale ) de ovare/burtă/spate ( pe care le ai în timpul CM ),...

Ţie îţi va fi cam greu să-ţi dai seama singură...
Dar medicul ginecolog ştie cum să le "interpreteze" şi îşi dă seama dacă este nevoie de un control preventiv.

Totuşi, dacă ( în general ) menstruaţia ta este de 2 zile, atunci este INDICAT un control general al stării de sănătate ( analize de sânge, control ginecologic/ecografie şi control endocrinologic )!
Controlul este PREVENTIV, pentru a fi SIGURĂ că nu ai vreo afecţiune ( anemie, dereglări hormonale/endocrine, subponderabilitate, chist ovarian/ovar polichistic, etc. ).

Dacă investigaţiile/analizele vor fi bune, atunci NU ai de ce să te îngrijorezi : aşa este "reglat" organismul tău, ca să ai o menstruaţie SCURTĂ ( de 2 zile ).

ATENŢIE : prima zi de menstruaţie este ziua în care apar PRIMII picuri ( sau secreţia maronie de început ), iar ultima zi este cea când se termină COMPLET sângerarea ( inclusiv eventuala secreţie maronie care apare, uneori, la sfârşit, timp de 1-2 zile )!

O zi frumoasă.

| lolium a răspuns (pentru bursuc001):

Pot sa-ti trimit un mesaj pe privat?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru lolium):

Sigur că DA.