| Cineva! a întrebat:

Cateodata.nu stiu ce se intampla cu mine! Ma intreb daca sunt nebuna.sau sufar de vreo boala psihica!
1. Uneori, vorbesc singura, intr-o lume pe care mi-am imaginat-o, unde am prieteni si sunt importanta
2.Am o problema cu greutatea.Cam 20 de kg in plus.si, nu stiu, cateodata sunt disperata si nu mai mananc deloc, i atunci cand nu mananc ma simt foarte bine din punct de vedere psihic, simt ca reusesc, ca sunt ambitioasa, fac si mult sport, merg la salon, merg. iar apoi cand se intampla sa mananc ceva, fie chiar si o bucata de mar, am impresia ca am dat totul peste cap, i incep sa mananc orice., rice, ai ales dulciuri.toate astea.pe ascuns...Nu fac decat sa ma invart in cerc. Uneori simt nevoia sa vorbesc cu cineva.sa-ii vorbesc despre toate astea. dar nu pot, and ma vad in fata cuiva.chiar daca am incredere in persoana respectiva, nu o fac, nu pot.Nu sunt obisnuita sa vorbesc despre asta.Sufar de tulburari de alimentatie? sa merg la psiholog?
Multumesc:-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la psiholog. Ai niste probleme cu imaginea de sine din care decurg probleme de alimentatie. Sincer, cred ca daca vei fi putin ajutata de psiholog, le vei depasi cu brio, fiindca mi se pare ca ai vointa si puterea de a trece peste ele.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Si eu sunt de parere, ca un psiholog ar putea sa te ajute.
Succes! Numai bine!

| Parmalat a răspuns:

De fapt e invers - ai o problema cu alimentatia, din care decurg alte probleme de imagine de sine.
Incepem analiza de la concret si dupa aia mergem spre abstract, iar concretul in cazul tau reprezinta 20 de kg in plus pe care imi pare bine ca le constientizezi si nu incerci sa le negi.
Inainte de psiholog, ai putea beneficia de sfatul unui nutritionist. Sportul nu are nicio valoare daca nu e sustinut de reglarea aportului alimentar, baza oricarei tentative de a slabi reprezinta controlul aportului alimentar.
Pana iti umbla psihologul prin cap mai pui 20 de kg. Asa ca daca vrei neaparat sa mergi undeva - mergi la nutritionist sau la medicul endocrinolog fiindca si aia stiu sa prescrie regim alimentar stiintific.
Iar motivatia gasesteti-o singura fiindca altfel nici o armata de psihologi nu te poate motiva.
Am avut 105 kg, stiu ce spun nu vorbesc din carti.

| Onutzyk a răspuns:

Da, ar fi cel mai indicat sa mergi la psiholog. Tulburarile de alimentatie [in cazul tau, din cate stiu] sunt datorate in special de starea ta preacara.
Daca vrei si sa slabesti, du`te la un nutritionist care sa-ti prescrie o cura de slabire corecta.
Mult succes si, mai ales, sanatate!

| BlackPrincessBitch a răspuns:

M-ai descris perfect.Nici eu nu reuseam sa slabesc tot ca tine, imi lipsea motivatia.Gaseste un motiv pentru care vrei sa dai jos acele kg, elimina tentatiile si nu te infometa.Mananca mancare gatita, nu fa excese.Succes in lupta cu kg :*.
Pai ca sa slabesti nu trebuie sa mananci doar fructe si legume ca de asta o sa stai cu gandul la toate "bunatatile" pe care le consuma cei din jurul tau...tre sa te BAZEZI pe fructe si legume dar pe langa asta odata la 3-4 zile sa mananci ceva dulce
Nu ai voinţă. Dacă îţi pui în cap.De azi gata! şi stai cu dulciurile în faţă dar nu le mănânci, doar de admiri.La mine a funcţionat

o vizita la psiholog nu ii strica nimaniubig grin...verbeste cu mama ta, daca nu ai incredere in ea cu tata
sau sigur ai pe cineva o prietena mai buna, un prieten mai buna, o verisoara/verisor cu am si eubig grin

iti dau idu` meu inmesaj...si eu ma pricep foarte bine la consolat, ascultatbig grin

| andreeadragutza22 a răspuns:

Tu sincer eu am aceiasi problema ca tinehappy am avut inainte cam 60 kg sad si am tinut un regim destul de drastic! acum am vreo 40 kg 44 cam asa si inca mai tin cura aia... mananc numia fructe si legume si uneori de dimineata nu mananc pana seara si ma simt mandra de mine si pe umrma manac fructe si legume ca o scroafa.sad am probleme cand ma uit in oglinda ca sunt grasa. si ca m-am dezamagit pe mine! nu stiu si eu am probleme dar mi-e frica sa merg la doctor sau pshiholog

| ByaaaByBy a răspuns:

Nu e bine sa nu mananci deloc, sau sa mananci mult.trebuie sa faci sport macar o jumatate de ora pe zi, si sa mananci dimineata ceva,(eu mananc cereale fitness) la scoala daca mergi ia-ti fructe, cand vi acasa mananci ceva mai usor sau supa si la ora 18:00, la cina mananci ce vrei...nu vreau sa ma intelegi gresit, ca ti-as face eu program ce sa mananci, dar eu asa am slabit in 3 luni de zile aproape 10 kg, pentru ca si eu am avut aceeiasi problema, dar eu am avut ceva in plus, si aceea a fost ambitia si increderea in mine, chiar daca la inceput nu o aveam.am facut si foarte mult sport, dar intr-adevar mai saream din cand in cand peste o masa. daca continui sa nu manci nimic, o sa-ti strici sanatatea.
sper ca te-am ajutat cumva, pentru ca stiu cum e, si eu am patit asta de cand eram mica...paa:X:X