| Ada477 a întrebat:

Câți ani este valabil vaccinul antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Afaik 10 ani

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru Ada477):

In teorie nu, in practica, pune mana pe telefon, suna la 112 si spune ca vrei un sfat medical... NU GLUMESC, AI DREPTUL ASTA, eu am facut-o de vreo 2 ori
sau te duci si intrebi un doctor (sunt sigur ca, gasesti pe unul la telefon)

pentru ca pe aici suntem numai amatori in medicina, cu foarte putinele exceptii cand unii chiar au avut experienta personala si stiu (eu l-am facut de rahat pe unul care sustinea ca betadina nu se pune pe rana deschisa, cand EXACT pentru asta e facuta si eu am folosit-o asa in draci)

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru Ada477):

Cu placere

| CIaudiu a răspuns:

Tetanos nu iei din rugina, il iei din pamant. Daca te-ai intepat intr-un cui ruginit care a stat in pamant, sansele sunt 50-50, in caz contrar aproape 0.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Ada477):

"Nu, m-am intepat cu penseta mea care e oxidata putin" - atunci 0% sa fi contractat virusul. Daca te intepai intr-un cui ruginit care statea in pamant mai intelegeam, era cazul sa suni la 112. In caz contrar n-ai de ce sa te temi. Nu asculta tampeniile turmei, informeaza-te din surse oficiale.

| CIaudiu a răspuns (pentru Ada477):

"Mie mi-a spus o persoana că nu contează dacă e din mediul extern, daca e ruginit poți face tetanos." - ii poti spune oficial ca e un mare prost. Si el si toata turma dupa care se ia. Multe tampenii circula liber prin popor. Important e sa verifici din surse oficiale ceea ce debiteaza ei.

Citeste aceasta sursa sigura:
https://www.scientia.ro/......ginit.html

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian81 a răspuns:

Eu cand mi-am spart barbia, asistentul de la SMURD, m-a intrebat daca in ultimele 6 luni am primit antitetanos. Cum raspunsul meu a fost negativ, in secunda 1 mi-a si dat o injectie.
Sincer sa fiu, nu stiu. Daca nu ai nici un incident, atunci parca ani de zile. Daca te tai in ceva ruginit, iti spargi barbia afara, pe asfalt si in mediu cu bacterii, atunci se reduce la ultimele 6 luni.
Pentru orice problema medicala, apeleaza la medicul de familie, mai intai. Daca e cazul, ea va sti si iti va administra un antitetanos sau te va trimite la SMURD.

| Brizbriz a răspuns (pentru CIaudiu):

Aham, aham, deci tu nu ti-ai face probleme, preferi sa mori decat sa fii "putin" paranoic, DOAR PUTIN!

cum spui tu, eu prefer sa fiu "turma" care sufla in iaurt, decat sa mor in chinuri, insa fiecare cu fetish-ul lui... gghee hee

| Brizbriz a răspuns:

Te contrazici singur, dai un link care spune:
"Clostridium tetani este o bacterie care se găseşte pretutindeni în mediu, în sol, praf sau excremente"
si apoi spui ca daca nu e din pamant, atunci 100% nu ai cum sa te infectezi, sau poate nu intelegi cuvantul "praf", care poate ajunge PRETUTINDENI, inclusiv la tine in casa, pe penseta "oxidata putin"

in plus cuvantul tau, un site, sau alte BALARII, nu valoreaza absolut nimic pe langa cuvantul unui doctor care are licenta de doctor

iar "sa nu fur timp pretios medicilor" ma amuza rau, pentru 20 de secunde cat ii ia sa imi confirme, vs moarte in chinuri, tu iti faci scrupule

deci, fiecare cu fetish-ul lui, al tau e sa faci pe desteptul ca tu stii mult mai bine decat "turma", indiferent cat in mod EVIDENT, bati campii
tine-o tot asa, esti "tare"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

5 ani.