| anonim_4396 a întrebat:

Caz ipotetic: Un om aflat in ultimele zile de viata, petrecute intr-o suferinta covarsitoare. Varianta morfina o excludem. Pro sau contra eutanasiere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Damasc a răspuns:

Asta-i din sezonul 2 House? Sau este doar o dilema personala? Daca este a doua varianta,sunt pro eutanasiere.Mi se pare normal ca pacientului sa ii fie acordata aceasta sansa, dar desigur doar in conditii extreme, dovedite medical.Am vazut si un film pe baza acestui lucru, era un doctor care ajuta oamenii pe moarte ce aveau dureri cronice sa fie eutanasiati, toata lumea era impotriva lui in afara celor care aveau nevoie.Nu-mi aduc aminte numele, revin daca imi amintesc.

10 răspunsuri:
| ROBERT89 a răspuns:

Pro doar daca este ateu.Si asa traieste degeaba.

| AdyutzZz a răspuns:

Nu stiu dar pe mine unul nu m-ar lasa inima sal eutanasiez...sincer(fiecare face dupa cum crede). Uite si mie mi-a murit bunica de 5 ani si a luat multe luni morfina si, chiar daca nea cerut sa o eutanasiem nu am putut... Faci cu crezitongue

| GregHouse a răspuns (pentru AdyutzZz):

E un caz ipotetic. Am avut o discutie la religie cu d-l profesor pe tema asta.

| Damasc a răspuns (pentru ROBERT89):

Te-au frustrat astia de la categoria religie? Stai linistit/a va trece...ai CREDINTA!

| GregHouse a răspuns (pentru Damasc):

Nu e nici din House, nici personal. E doar o ipoteza.

| GregHouse a răspuns:

Ateii nu sunt mai presus de crestini. Dar sunt oameni, deci nu sunt nici inferiori.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu avem dreptul sa curmam viata unui om, ci sa-i alinam suferintele. Nu inteleg de ce excuzi varianta Morfinei, ca doar nu traim in Evul Mediu!

| GregHouse a răspuns (pentru Abh):

O exclud ca sa fie, cum "zice" latinii, Tertium non datur. Cer parerea personala: pro sau contra eutanasiere. Ti-ai exprimat-o.

| Trandafirulmort37 a răspuns:

Pro eutanasiere.Nu are rost sa lasam bietul om sa se chinuie degeaba.happy

| GregHouse a răspuns (pentru Trandafirulmort37):

Atat am vrut!