| denysa1993 a întrebat:

Ce calciu imi recomandati? am lipsa de calciu si sunt si foarte slabuta si cateodata am asa stari de lesin de rau...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Rizan_Gabriel_1993 a răspuns:

Poti sa iei pasitile de calciu si sa bei laptic

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să-ți recomande medicul, nu noi!
Lactatele sunt o sursă de calciu.
Sănătate.
Pa, pa.

| Izumi99 a răspuns:

In primul rand i-ti recomand sa cosumi multe lactate, oua, fasole, multe lichide si calciu lactic( se gaseste la farmacie)dar daca simptomele persista trebuie neaparat sa consulti un medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, de unde şti tu că ai lipsă de calciu?
Ai făcut analize din care reiese acest deficit de calciu, sau doar presupui?

Apoi, dacă tot vrei să iei calciu, eu îţi recomand să iei Calciu efervescent 200 sau Calciu-Sandoz Forte 500 mg.

Înainte de cura de calciu se ia 1 cutie Vitamina C ( pentru fixarea calciului în organism ), iar la terminarea acesteia se începe cura cu Calciu.

Tratamentul/cura se poate face lunar, în funcţie de deficitul existent.

Apoi, este indicat să consumi produse lactate proaspete : lapte, brânză de vacă, sana, iaurt, etc.

| denysa1993 explică (pentru bursuc001):

Da mi-a iesit la analize..am intoleranta la lapte deci calciu ar trebui sa fie nu stiu cum dar fara prea mult lapte..mersi oricum:*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru denysa1993):

Cu plăcere!

Dacă ai intoleranţă la produsele lactate atunci NU le consumi şi iei calciu cum am spus mai sus.

Preferabil să iei Calciu-Sandoz Forte 500 mg, câte 2 tablete/zi ( una dimineaţa şi una seara ), dizolvate în 50-100 ml apă.

Toate cele bune.