| anonim_4396 a întrebat:

Ce e mai nesanatos, glucidele sau grasimile? (la alea nesanatoase ma refer, zahar si grasimi saturate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Grasimile, cred. Ambele sunt rele, dar daca ar fi aleg, as elimina grasimea din alimentatie, nu zaharul.

| psiholoaga a răspuns:

Shin, discutia era despre grasimi si zaharuri rafinate. Normal ca organismul are nevoie de grasimi si glucide, insa nerafinate (luate din seminte, nuci, avocado-grasimile-si din fructe uscate sau dulci-zaharurile). Cele rafinate fac rau si nu sunt necesare organismului. Cauta despre colesterolul hdl si ldl ('bun' si 'rau') pentru detalii despre diferenta intre grasimi saturate si grasimi nesaturate.

| MisterKat a răspuns:

Sunt si bune si rele! Depinde cat de mult mananci, daca consumi in exces, atunci devin nesanatoase. Daca le consumi cu moderatie e ok. Poti sa consulti un medic nutritionist pentru sfaturi mai elocvente. Succes! Si Multa Sanatate!

Shin
| Shin a răspuns:

Nici una. Toate sunt sanatoase si ajuta corpul (IN MASURILE DE RIGOARE) dar cum nimeni nu mai are grija in ziua de azi ce mananca. si se fac excese... aceastea devin nesanatoase. Iti garantez ca daca ai reusi (desi nu poti) sa elimini complet ori glucidele ori grasimile din diet-ul tau, ai avea probleme foarte mari. Poti manca orice, dar cu masura.
Numai bine, Shin.

| JustMeFlory a răspuns:

Grasimile bineinteles!

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Ai nevoie de ambele in organism, dar mancate cu masura si fara abuz alimentar.

| adolse a răspuns:

Grasimile