| Wehrmacht a întrebat:

Ce fac cei de la spital cand primesc o persoana otravita cu o otrava pentru care nu exista antidot? Daca s-a trecut de doza letala dar acea otrava nu ucide imediat se mai poate face ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Grimmjow69 a răspuns:

Incearca sa o salveze in toate modurile posibile.happy

| bloodandpride a răspuns:

Il trimit la un spital in apropiere care detine antivenin, sau comanda de urgenta antiveninul de unde poate fi gasit.

| Shatzie a răspuns:

In general, otravurile care nu au antidot sunt cele care omoara instantaneu. Deci, la spital ajungi mort gata.
In cazul otravurilor mai "slabe", chiar daca nu exista antidot, exista spalaturile stomacale.
Problema cea mare a celor de la spital ar fi doar sa afle cat mai repede ce otrava anume a inghitit inteligentul care, de cele mai multe ori, ajunge la spital inconstient si, deci, nu prea are cum sa spuna ce a luat.

| Wehrmacht explică (pentru bloodandpride):

Ce antivenin ma? Am spus ca nu exista pentru acel tip de otrava.Am modificat intrebarea.Am scris mai "clar".

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spalaturi gastrice pentru a elimina resturile de otrava din stomac, laxative pentru a grabi tranzitul intestinal (astea daca otrava a fost inghitita), diuretice pentru a elimina otrava prin urina, multe lichide (prefuzabil) pentru a o dilua, sustinerea functiilor vitale.
Uneori pacientii sunt salvati, dar raman cu sechele mai mari sau mai mici, alteori mor. Depinde de tipul de otrava, de durata trecuta din momentul administrarii pana in momentul inceperii tratamentului, de rezistenta pacientului.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Shatzie):

Nu e deloc adevarat ca otravurile faraantidot omoara imediat, ba dimpotriva, majoritatea otravurilor care omoara imediat au antidot. Cel mai adesea nu au antidot otravurile care omoara prin afectarea ficatului sau a rinichilor la zile dupa administrare.