| anonim_4396 a întrebat:

Ce greutate ar trebui sa am daca am 178 cm inaltime? Si cum pot creste masa musculara? Eu sunt cam slab si vreau sa mai pun pe mine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Flo1234jdksl a răspuns:

Buna ziua. Avand in vedere ca esti baiat 78-80 kg. Acum mai depinde si de constitutia ta si de structura ta genetica. Nu ai specificat varsta ta. In timpul adolescentei cand experimentezi pusee de crestere mananci mult, dar nu prea pui pe tine. Incearca sa mergi la sala. Daca ai posibilitatea niste analize endocrinologice nu strica. Poate ai hipertiroidie. Important e sa fii sanatos si sa te simti bine in pielea ta. O zi frumoasa. >big grin

| mirceakitsune a răspuns:

70 de kg sau 65

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Flo1234jdksl):

Trebuie sa fac 16 ani si am aproape 60 kg

| Catalin77945 a răspuns:

Teoretic daca vrei sa cresti in masa musculara poti sa te duci la sala, sa mananci mai multa carne desi nu ajuta foarte mult, si acum nu prea conteaza ce greutate ai avea daca vrei sa cresti.De exemplu la mine la sala sunt d-aia mici de 1, 60-, 170 care au 90 si ideea e ca nu sunt grasi, au doar multa masa pe ei.

| Yuoia a răspuns:

Daca nici nu ai 16 ani, greutatea ta ideala ar fi 64-65 kg, dar intre limitele 55 si 70 kg.

| Andreeush a răspuns:

Depinde, ar trebui să ai în jur de 68 de kilograme în raport cu înălțimea.
Pentru a mai crește masa musculară ai putea să mergi la sală.