| adina5adina a întrebat:

Ce înseamnă expresia să ai,, Mâna ușoară " la o injecție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Cred ca înseamna sa fie relaxata mana, sa nu fie încordată ca acul sa intre ușor totodată. Și aici e nevoie de mult exercițiu.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu simti cand ti s eface injectia, fiindca asistenta are "mana usoara", adica nu doare injectia cand ti-o face acea pesoana.

| Cipi1212 a răspuns:

Înseamnă că dacă îi faci injecție cuiva acea persoană nu simte înțepătura.

| DandG2304 a răspuns:

Inseamna ca pacientul sa nu simta ca a fost atins, sa nu doara deloc.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu daca exista asa ceva. Adica conteaza si tehnica asistentei dar depinde in primul rand de pacient.
Ar ajuta sa iti dea la locul intepaturii cu putin gel anestezic, dar nu prea se foloseste asa des pentru ca e scump. Poti sa iei tu de la farmacie daca ti-e frica de intepaturi