| PringAloe a întrebat:

Ce inseamna tensiunea de exemplu 15 cu 9, se referă la 150/90?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da! Sistemul vechi de referinta pentru tensiune este 15 cu 9, dar generatia noua de aparate de masura a tensiunii arteriale, arata 150 cu 90.

4 răspunsuri:
| fluture156 a răspuns:

Pulsul e 90. Inseamna ca tensiunea e bună.

| aXy99 a răspuns:

Da, 15 cu 9 este acelasi lucru cu 150/90. 15 cu 9 e gresit dpdv teoretic. A fost o conventie, s-a taiat un 0, daca aveai tensiunea asta cu adevarat erai mort laughing

| danbnz a răspuns (pentru fluture156):

Inseamna ca nu stii nimc, nu mai da informatii eronate

| Demidol a răspuns (pentru fluture156):

Nu pulsul e 90, ci tensiunea diastolica.
Tensiunea are 2 componente: sistolica si diastolica.
Pulsul e cu totul altceva.