| AlexandraNGE a întrebat:

Ce medicamente ar trebui să iau pentru a preveni răceală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bossu000918 a răspuns:

Parcetamol

| Mindfulness a răspuns:

Ar trebui sa ai un sistemul de imunitate sănătos, așa previi răceala. Consuma frecvent fructe și legume, și nu te stresa, hormonul stresului te poate îmbolnăvi că scade imunitatea foarte mult.

| gabicoo a răspuns:

Vin fiert cu scorțișoară.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bossu000918):

Cum dracu sa iei paracetamol că sa previi răceală... Sa îți omori ficatul așa fara sens?

| AlexandraNGE explică (pentru Mindfulness):

Super răspuns! Poate ar trebui să beau și niște uleiuri esențiale și să port cristale la gât.

| Mindfulness a răspuns (pentru AlexandraNGE):

Usturoiul e cel mai bun antiviral.

| kalasnicov22 a răspuns:

Tuica fiarta cu piper.

| Furnicuta000 a răspuns:

Totul tine de imunitate. Raceala si gripa nu le poti preveni, daca te expui la vreun virus si il iei automat o sa-ti dea niste simptome si in functie de imunitatea pe care o ai ele pot sa fie mai usoare sau mai intense, sa tina 2 zile sau 2 saptamani. Nu prea ajuta suplimentele, ce trebuie sa faci e sa mananci sanatos. Sa mananci sanatos inseamna sa mananci alimente sanatoase nu sa NU mananci alimente nesanatoase si atat cum fac confuzie animiti oameni. Trebuie sa mananci fructe si legume, carne, lactate, oua, practic sa ai o dieta diversificata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fa ti vaccinul antigripal, degeaba iei vitamine daca corpul nu lupta cu raceala, vaccinul antigripal este singurul leac.