| LisaJulie a întrebat:

Ce medicamente sau pastile sunt bune pentru insomnie fără prescripție medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| aizen0567 a răspuns:

Jeleuri cu melatonina

| RAY a răspuns:

Stai la soare, aleargă, fa niste teste de cunoaștere generala, învață, consuma carbohidrați înainte de somn

| aizen0567 a răspuns:

De ce nu te duci la medicul de familie pentru o prescripție medicala totuși?

| RAY a răspuns (pentru aizen0567):

Ipotetic vorbind, poți avea destulă melatonina dacă consumi ceva gen cola, cafea, hell aceste lucruri declanșează adrenalina, poți avea adrenalina mare și dacă ai anexitate

| LisaJulie explică (pentru RAY):

Ajuta învățatul înainte de somn sau testele de cultura generala

| RAY a răspuns:

Recomand triticoco

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele naturiste din plante

| LisaJulie explică (pentru aizen0567):

Nu mai prea vreau sa calc intr-un spital deocamdată

| aizen0567 a răspuns (pentru RAY):

Didn't knew this, nice

| RAY a răspuns (pentru LisaJulie):

Îți obosește mintea, eu învățam limbi străine înainte de somn, așa somn bun aveam + un pahar de lapte + triticoco

| RAY a răspuns (pentru aizen0567):

Creierul meu are dopamina suficientă și încă în cantități mari, logic ar fi sa simt mai multe plăcere dar se activează gaba care elimina rapid toată dopamina eliberată în creier, nu am motivație, atenție, memorie pe termen scurt

| Madaxo97 a răspuns:

Valeriană și melatonină pastile. Se dau fără prescripție medicală

| ZitaRita a răspuns:

Ai cumva și tu o tulburare de spectru autist și ADHD la fel ca mine? Nici eu nu prea pot sa dorm!

| ioana748 a răspuns:

Melatonina Jamieson,

| LisaJulie explică (pentru ZitaRita):

Nu! Eu stau noaptea pana târziu de câteva luni sa urmăresc filme și seriale

| Torrpi a răspuns:

Ceai de tei, lapte cald, miscare seara la aer curat. Si... cat mai multa munca. Dormi apoi ca busteanul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Melatonina sub forma de capsule. Dar degeaba le iei daca nu rezolvi cauza insomniei. Cauza find de natura psihica.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Melatonină 3 mg cu jumătate de oră înainte de culcare.

| Mosotti a răspuns:

Nu prea sunt.

Doar cu prescriptie, Mirtazapina 20 mg/seara, Quetiapina 50 mg/seara, Trittico. 50 mg seara. Una din ele.

Nu diazepam si cele din familia benzodiazepinelor care dau dependenta si toleranta.

| Cipi1212 a răspuns:

Decât să iei pastile îți recomand muzica terapeutică pentru somn.