| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de micsorarea stomacului? Mie mi se pare o mare prostie si sa spun si de ce:

Foamea si pofta nu vine de la stomac, vine in general de la glicemia mica si in cazurile nasoale vine de la low serotonin pe grupul de receptori 5HT2C.
Dovada este ca, cu acelasi stomac, bunica a stat o sapt. pe glucoza si nu i-a fost deloc foame in spital! Nu conteaza cat de mare e stomacul, daca nu se secreta suc gastric, nu ai treaba, nu simti foame. Daca creierul considera ca esti hranit, nu da drumul la suc gastric si nu simti foame.
Dar mai putin apare pofta si foame in plus mereu de la low glucose level.

La cealalta problema, trebuie umblat acolo sa redresam activitatea serotoninei acolo unde am zis si cu acelasi stomac scade mult pofta si foamea aiurea care era inainte. Am trecut eu prin asta, deci? La cap e problema, nu la stomac.
Si s-a intamplat asta rapid, in doua zile, nu treptat.
Americanii au scos un medicament care face asta, se numeste Belviq, dar fiind scump nu si-l permit multi, de aia tot sunt f multi obezi, ala trebuie luat mereu, daca ai dereglarea aia in mod natural.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
54 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Donsavas):

Asa profesionisti sunt ca taie stomacu in loc sa rezolve problema adica punctul 1 care l-am zis, cauzele. Cam de aia e vorba in general, ca s-a testat.

| Emma30555 a răspuns:

Cunosc persoane care și au făcut operație de micșorare a stomacului și au slăbit foarte mult. În timp a reușit sa se mențină la o greutate normala una dintre ele făcând operația în 2009, celelalte și au făcut operația relativ recent nu ma pot pronunța cum va evolua în timp, deci concluzia este ca funcționează

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu am zis ca nu merge dar e tampenie, de ce nu s-au dus cand inca nu se ingrasasera prea mult, sa rezolve?! De ce s-au trezit abia cand au nu stiu cat?
De ce nu au rezolvat cuzele care i-au dus la asta? Si care au dus la marirea stomacului? Ca taierea stomacului nu e chestie roza, chiar li se zice sa tina regimul, ca altfel iar se ingrasa, pai cum?

Chiar as vrea sa intrebi pe cine stii, si sa zici "ma, de ce ai asteptat sa faci 200 kile ca sa faci ceva? De ce nu te-ai dus mai devreme sa rezolvi cumva altfel", tare-s curios ce zice.
Eu de ex inca nu ma ingrasasem deloc si am tras alarma cand vedeam ca nu ma mai opresc din mancat, nu la 300 kile! Zic ca idee. Si asa evita sa se mai mareasca stomacul, desi am zis, e cam irelevant ca s-a marit, dar ce sa mai zic. Problema e sus la cap, nu jos.

| Donsavas a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă tot esti asa informat, zi mi și mie ce stii despre naltrexona

| Mosotti explică (pentru Donsavas):

Naltrexona blocheaza receptorii de opioide, e un antagonist (blocant), opusul morfinei, heroinei, buprenorfinei care ii stimuleaza adica agonisti, daca iei naltrexona si apoi heroina, nu mai are efect. Se mai foloseste si contra alcolismului, li se dadea la aia o pastila de 50 mg/zi.

| Donsavas a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este depresant?

| Donsavas a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă e sa umblam la creier pentru orice, de se nu se umbla și la alea de își pun silicoane? Sau la transsexuali? Ca și operația de schimbare sexuală e o tâmpenie dacă o luam asa. umblam direct la creier și aia e

| Mosotti explică (pentru Donsavas):

Nu e depresant, naltrexona, este antagonist de opioid receptor, cel putin oficial. Dar de fapt tu ai dreptate, poate da si ceva depresie ca blocheaza receptorii, si nici endorfinele interne nu mai au efect!
Ca opioidele externe sau endorfinele interne stimuleaza receptorii opioizi si asa apare efectul, daca usile-s inchise, nu mai sunt stimulati, si e nasol.
Eu am testat odata putin si mi-a facut rau. Cam ce zici tu facea, dadea depresie, insa la restul se pare ca nu, desi logic ar fi sa fie depresant colateral cu efectul lui oficial.

Pai umblam la creier unde putem, unde nu stim, nu umblam, aia e! Insa la asta cu mancatul se poate, am testat eu asta pe mine, de fapt fara sa vreau am vazut cum e, ca luam medicatia aia pentru altceva, au scos si SUA-istii Belviq care facea asta, deci nu se compara cu celelalte unde nu se stie unde e zona din creier care da identitatea de gen, si chiar daca stii, nu stim cum s-o modificam, sau aia de au obsesie ca n-au sanii de 3 m.

Pai da! De la creier vine tot, acolo e cauza, nu umbli la efect desi poti umbla sus si stii cum, asta e o prostie.
Sau daca nu e low serotonin acolo, am zis, daca sunt depresivi, anxiosi, tratam asta, nu sta pana face 201 kile mancand pe emotional si apoi taie stomcu, ce dracu ma? Rezolvi depresia si anxietate si atunci nu va mai apuca sa se ingrase, nu se va mai mari stomacul.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Una din fete care e și prietena cu mine a fost dintotdeauna grasa, de mica, deci problemele probabil erau de cand era copil și probabil aici sunt devina și părinții, apoi în 2009 s-a hotărât sa și facă operația, mai cunosc un băiat care culmea nu era prea gras, din punctul meu de vedere nu avea nevoie de operație dar era el obsedat probabil de ideea de a fii foarte slab, acum sincera sa fiu mi se pare ca arata mai bine înainte fiindcă a slăbit prea mult, s-a ascuțit la fața, din ce mi amintesc eu el avea oscilații, ba se îngrașă, ba slabea, el a făcut operația de un an și se pare ca acum ii e un pic mai ușor sa se mențină, mai cunosc o femeie o colega de munca dar despre ea nu știu detalii, cum a ajuns în situația respectiva. Problema e ca e o operație destul de riscanta în sensul ca trebuie sa ai grija sa nu forțezi stomacul ca poți suferi complicații, stiu pe cineva care a avut mult de tras, s-a îmbolnăvit destul de grav, din cauza ca manca mai mult decât ii permitea stomacul operat

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Deci au cam cazut in moda asta cu taiatu stomacului una doua, cand erau si alte solutii. E f clar.
Si prietena ta cate Kg avea cand in 2009 a facut operatia?! si ce inaltime avea?
Bine intreb ca prostul acum, de ce nu i s-a spus ca nu era cazul de asta si ca-s alte solutii?! Nu i s-a spus, ca sa se ia intre 3000 si 10000 euro. Ea nu stiu cat de de vina e, ca nu stia ce sa ceara sau sa propuna.

La ea trebuia redusa pofta de mancare, fie cu stimulatori de acei receptori, fie rezolvand problemele emotionale pe fondul pe care poate manca de mica, si slabea asa. Nu conteaza ca era de mica, n-ar mai fi fost acum.
Si daca faci un efort mai mare si ti-e sete tare, cum bei apa cata vrei odata?! Intreb si eu asa. Ca setea nu vine de la stomac.

Ca si baiatu care acu e prea slab, tot de fite a facut, ca nu era cazul.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Prietena mea era cam grasuta depășea puțin peste 100 de kg din câte îmi amintesc, o înălțime medie cam 167, au trecut 10 ani de atunci, a și născut între timp și acum are cam 80 de kg deci nu s-a mai îngrășat niciodată la fel, unele kg le-a pus și datorită sarcinii. Arata mai bine acum, nu se compara, în cazul ei Băiatul în schimb, într adevăr a făcut mai mult de fițe, dar cred ca ei mănâncă mult mai puțin se satura mai repede și se obisnuiesc asa, probabil din acest motiv da rezultat în cazul unora. Apa cred ca pot sa bea, nu mi amintesc nimic legat de treaba asta, poate nu multă odata.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Deci cand stomacul e mult mai mic nu poti bea apa ca lumea, si daca faci un efort si ai setea aia, trebuie sa bei multa deodata, stii cum e. Ce faci bei cu portia si stai cu setea aia?!
Si de ce s-a sesizat la 100 Kile abia? 80 kile e mult la 1, 67 m inaltime! E tot grasa, cum a luat daca a facut operatie de stomac? Cum a putut manca mai mult? Deci e eficient de nu se poate zic eu.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu o cunosc pe fata asta bine, cu apa nu a avut probleme, și nu știu pe nimeni sa se plângă de asta ți am zis cunosc câteva persoane deja, eu cred ca avea peste 100, 110 nu știu exact, ea era grasa de mica, în 2009 când s-a operat a slăbit mult dar au trecut 11 ani a mai pus, și datorita faptului ca a născut și pentru ca asa ii este felul dar acum arata ca o femeie normala înainte nu era deloc ok

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Eu am intrebat cum a mai pus daca nu mai putea manca mult?! Si daca a nascut si nu putea manca mai mult, tot nu s-ar fi ingrasat. Inainte normal ca nu era ok la 110 kile, la 80 mai e cum mai e.
Dar cu apa e logic, se zice ca dupa ce ti se taie stomacu poti bea f putina apa odata, ca nu intra, daca ai sete tare cum bei mult odata? Ai vazut cand cineva are sete sus cum rade si 1 L de apa odata.

Nu s-a plans poate ca le-a zis ala sa nu faca efort sau sa nu manance cu mai multa sare, insa daca face una din astea si setea urca mai mult, cum ramane?!

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

A pus în timp greutate, acum mănâncă destul normal

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai cum a pus daca nu putea manca mult? Inseamna ca putea, deci se putea ingrasa si asa. Eu gandeam ca o operatie din astea trebuie sa nu mai permita sa te ingrasi nici daca vrei, ca altfel o luam de la cap cu poftele si toate.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

A pus în 10, 11 ani, stomacul își revine în timp nu rămâne asa mic. Imediat după operație ei mănâncă niște prafuri pe care le amesteca cu ceva lichid, apoi mănâncă supe, apoi încet încep sa mănânce și ceva solid. Dar în decursul a câtorva ani, logic ca stomacul începe sa se mărească, e ca la bebeluși cumva. Dar după aproape 11 ani, tipa s-a mai îngrășat dar nu a mai ajuns niciodată ca înainte.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Am inteles, insa totusi ma intreb de ce nu a cautat alte solutii, si tot nu mi-ai zis de ce s-a dus abia cand a facut 110 kile, de ce nu a luat masuri mai devreme? Ca banui ca fiind prietena ta ati vorbit. Eu pe prietenii mei ii intreb din astea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Atunci a avut bani. De fapt atunci i-a dat mama ei bani de operație căci era la 25 de ani pe vremea aia. Mai devreme de 2009 nici nu știu dacă se știa de acele operații. Nu știu dacă în cazul ei se poate spune ca a așteptat căci ea era grasa de mica din liceu și școală generala. Băiatul de care ți am povestit, ținea tot felul de diete, apoi la fel avea un salariu bun și a decis sa facă asta, a considerat ca va slabi repede și ca se va putea menține mai ușor, ceea ce e și adevărat pana acum dar la el e operația recenta pot spune cam 1 an

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Mi se pare mister asta cu apa, ca daca nu intra mai multa deodata, cum potolesti o sete tare la o adica.
Aaa, daca atunci a avut mama ei bani de operatie, da, e normal ca atunci a facut-o.
Insa ma uimesc aia care abia la 250 kile se trezesc sa faca ceva desi nu e vb de bani.

Eu sunt de parere sa se rezolve problema ca sa nu se mai ajunga sa se ingrase, hai sa zic un maxim maximorum 5-7-8 Kg, si apoi sa se intervina, sa dea jos si apoi sa se mentina asa. Tu realizezi ce zic cred. Adica sa nu mai ajunga sa se ingrase mult si sa se dilate stomacu.
Un copil cand e gras trebuie dus la medic si rezolvat din timp, ca medicii gaseau solutii pana la faza cu stomacul, dar si parintii aia au lasat-o de capul ei zic eu.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e totul alb și negru. Eu am văzut ca sunt unele persoane predispuse la îngrășare. Înțeleg ce spui și e corect dar pe de alta parte fiecare cauta soluția care crede ca îl avantajează. Poate ca unii stau, așteaptă sperând sa rezolve prin dieta, nu reușesc, nu le afectează sănătatea o perioada, iar în momentul când ajung la doctor probabil li se recomanda operația, nu știu exact sunt n cazuri și diverse motive îți dai seama

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai aia predispusi sunt aia care au foamea si pofta mai sus, aia e predispozitia de fapt. Trebuie rezolvata asta, si asa se rezolva din timp treaba.
Daca are hipotiroidism se rezolva si ala cu tratament, deci e rezolvabil oricare ar fi cauza urcarii poftei si foamei peste normal, sau macar se incearca sa se rezolve.

Pai nu, nu e vorba de speranta, cand vezi ca iei in continuu, abia la n kile te trezesti sa te duci la medic?! La asta ma refer.
Ca doar nu e ok o perioada si maine bum ajung la 300 kile si nu se asteptau, iau treptat si se vede din ce in ce ca ia. Ce sa speri? Vezi ca iei 5-6-7-8-9 hai 10 kile, stai asa?! Asta nu inteleg.

Omu cauta solutia care crede ca-l avantajeaza daca stie din ce solutii sa caute, ca daca nu stie si i se prezinta doar una, o alege pe aia, ca nu are incotro. Specialistii ar trebui sa prezinte toate posibilele rezolvari, dar asta inseamna sa se duca omu la timp, de obicei se duc in ultima faza.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Când ma refer la predispuși cred ca sunt unii cară mănâncă cam orice, oricând și sunt slabi, și alții care pun pe ei rapid. Cat despre cei care se duc târziu la medic, probabil ca au perioade lungi de timp în care ignora ce se întâmplă

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Nu exista! Sa manance oricat si sa fie slabi, aia care raman slabi se satura cu mai putin si intamplator se incadreaza in Kcal/zi pe care le ardem nu simt nevoia sa manance mai mult decat trebuie, indiferent ce mananca, altfel se ingrasa si ala.
Aia care se ingrasa depasesc Kcal/zi pe care le ard. Au pofta si foamea mai sus decat normal. Ne referim aici la oameni fara hipertiroidism, ca aia sigur, ard chiar si dublu.

Pai la aia ma refer si eu, de ce ignora in loc sa se duca din timp sa incerce macar sa rezolve.