| cenumesapunaici a întrebat:

Ce parere aveti de somnul dupa masa. E benefic? Am auzit ca ar ingrasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu la toata lumea e benefic, eu daca dorm ziua mai mult de 15 min am dureri de cap

| darrio2007 a răspuns:

Eu dorm.Dar dupa amiaza nu dupa masa.Fiecare cum s-a obisnuit. Unii dorm, altii nu.

| Adry05 a răspuns:

Mmmnu, benefic nu e, din contra, dupa masa anumite studii au recomandat putina miscare chit ca e vorba doar de o simpla plimbare. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Benefic, nebenefic, cine are timp de el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca ingrasa sa dormi dupa ce mananci.

| Xena20 a răspuns:

Daca te-ai sculat cu noaptea în cap e cat de poate de normal pe la 12 sau 1 sa te ia somnul, nu mai poți, ai nevoie sa recuperezi puțin somnul

| Xena20 a răspuns:

Cred că doar persoanele matinale care își fac somnul până la 7-8 dimineața rezista fara sa recupereze un pic somnul după masă

| Ihvnnm a răspuns:

Nu sti sigur dar nu mai stiu unde am auzit ca intr-adevar nu ar face bine. Nu mai stiu daca singura problema ar fi ca ingrasa sau mai erau si alte probleme. Din cate stiu dupa masa e sănătos sa iesi ori sa alergi ori macar la plimbare. Asta referitor la somnul din timpul zilei. Cred ca nu este sănătos si pentru ca seara nu este sănătos sa mananci si sa dormi imediat. Despre asta am citit ca daca astepti macar o ora si ceva sau doua înainte de culcare (intre masa de seara si somn) riscul unui infarct sau accident vascular scade cu 65%! Si cu fiecare jumătate de ora in plus mai scade cu 10%. Asta stiu despre somnul de seara si bănuiesc ca e valabil si pentru somnul de dupa-amiazawinking

| FunkeyFresh a răspuns:

Nu-i bun.

| Alle_Alexandra_2000_sy1e a răspuns:

Nu ingrasa somnul atunci chiar este bun doarece te simți mult mai odihnita dupa ce te trezești.Eu cand dorm la pranz si dupa ce ma trezesc ma simt foarte bine si simt ca pot face orice atunci happy