| MorcovMajestic a întrebat:

Ce parere aveti despre argumentul asta ca poti fi gras, dar sa fii sanatos? Cum poti fi sanatos cand ai organele inecate in grasime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Psihic. Poti fi sanatos psihic.
Poti avea rinichi buni. Ficat bun. Inima buna (nu metaforic).
Grasimea nu e buna, dar degeaba ai silueta de invidiat, daca genetica te duce mereu in ciroza, alergii, infectii, cancer si depresii.
Un gras ar putea sa te depaseasca si dpdv sportiv, daca grasimea e singura lui problema.

| Freya1 a răspuns:

Hai acum sa nu fim buhnici.
Mai sunt oameni plinuțe și sănătoși, acum nu obeji, dar totuși.Fiecare e construit în felul lui.

| MorcovMajestic explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Psihic cred ca sunt putine sanse ca din cate am vazut multi mananca pe fond nervos sau au tulburari alimentare care pleaca din creier

| Simpatic a răspuns:

Defineste cuvantul gras
Da poti fi gras si sanatos in momentul in care esti de exemplu supraponderal, cand esti supraponderal cand ai depasit raportul inaltime greutate, deci poti avea 1.78m si 81 de kg si esti considerat supraponderal, dar esti neaparat o persoana bolnava? nu
poti fi de asemenea cu o greutate optima si sa fii slab
Deci argumentul tau pica, cum ca daca esti inecat in grasime trebuie sa fii si bolnav
Pe de alta parte daca esti in grad mare de obezitate, atunci da sigur ai cel putin o afectiune, sa nu uitam ca obezitatea duce la colesterol ridicat, trigliceride, deci colesterol ridicat duce la boli de inima si asa mai departe
Dar nu este un postulat
Vad persoane obeze la peste 200 de kg care merg pe picioarele lor, si sunt persoane la 70 de kg care nu se pot da jos din pat de atatea afectiuni
Stii tu mai este si cum iti este norocul
La modul general insa predomina vechea vorba latina "minte sanatoasa in corp sanatos"

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Nu exista. atat timp cat imc nu e in parametri normali nu prea ai cum sa fii sanatos

| Freya1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu dacă ești medic, dar știu ca e problema fiecăruia cum e sau cum vrea sa fie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Freya1):

Nu trebuie sa fii medic sa stii ca un indice corporal peste limitele normale iti afecteaza sanatatea.
Eu nu am zis nimanui sa fie slab sau gras, atat tot am zis ca daca esti gras sigur nu esti sanatos. Ca e alegerea fiecaruia sa traiasca bolnav e alta treaba.

| seth2016 a răspuns:

Exista grasi sanatosi asa cum exista slabi bolnavi cronic.