| faaalyoana a întrebat:

Ce sanse am sa muncesc ca asistent medical in Anglia? O sa termin facultatea de 4 ani de asist medic gen din cadrul univers de med de la mine din oras.
Stiu engleza mediu, dar as vrea sa ma pun pe invatat, iar experientza minima o am ma refer practic.( am facut ceva practica voluntara prin spitale)
Is multe acte de facut, stiu, stiu. Dar as vrea sa stiu niste puncte pe care trebuie sa le ating.
Cunoasteti, sau aveti in fam vreo ruda care a plect de aici cu contract? Firmele astea de recrutare numai sunt de incredere, si nu stiu ce sa fac...
Sunt f neincrezatoare, si ma simt neputincioasa sad deoarece stiu ca e greu. Da parca si in ro salariile sunt f mici...si...
As vrea un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, ca sa lucrezi in Anglia trebuie sa ai dovada ca ai lucrat 2 ani intr-un spital din Romania.

| faaalyoana explică (pentru Abh):

Eu stiam de voluntariat 6 luni in Romania.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca vrei sa te angajezi intr-un spital serios, pe post de asistenta, nu ingrijitoare, ai nevoie de 2 ani de lucru dupa terminarea scolii, plus ceva cursuri de echivalare acolo. Nici o tara din lume nu iti accepta diploma de studii din Romania.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru faaalyoana):

Ce este cu voluntariatul? Am auzit ca se poate merge dupa facultate la voluntariat in Anglia si se plateste jumatate din salar

| bobosf a răspuns:

Aici gasesti mai multi termeni medicali in limba engleza: http://www.englezagratis.ro/......gleza.html