| LarcerGHORANCH a întrebat:

Ce se întâmplă dacă spargi un balon cu heliu și apoi inhalezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vei avea (un timp) voce subtire, "castrato". big grin

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Irosesti doua resurse pretioase absolut degeaba....nu ca scopul pentru care au fost create aceste obiecte nu este inutil de la bun inceput.A se vedea cat de mult polueaza plasticul din baloane si orice, plus cat de rar a devenit heliul, un gaz care poate fi folosit exclusiv pentru lucruri cu adevarat importante, nu un simplu divertisment de 5 minute.

http://researchservices.pitt.edu/helium/sourcesanduses

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca-l spargi nu mai ai ce sa inhalezi, ca se raspandeste heliu in aer.

| LarcerGHORANCH explică (pentru dullcat):

Dar ce efect are asupra sănătății.

| dullcat a răspuns (pentru LarcerGHORANCH):

Daca te referi la plastic care se descompune in microplastic, are efecte daunatoare asupra sanatatii, pentru ca noi toti am ajuns sa il mancam (provenit din peste de exemplu, majoritatea fiintelor marine confundand acest material minuscul cu mancarea, apoi mai sunt si toate ambalajele de plastic in care se afla alimenetele in magazine etc. ) si sa il inhalam, din aerul oraselor, unde circula masini si prin frecarea cauciucurile le elibereaza in aer.Nu mai zic de arderea deseurilor din gropile de gunoi sau de sursele de apa potabile care sunt poluate cu plastic, adica rauri si asa mai departe care sunt conectate direct cu marile, iar daca nu, ajung in sol.E o problema destul de serioasa...

https://hartareciclarii.ro/noutati/ce-este-microplasticul/

https://faradeseuri.md/ro/poluarea-cu-microplastic/

| DrMihailoviciS a răspuns:

Dacă consumi prea mult helie, te intoxici efectiv... Heliul este un gaz, iar în consum excesiv, dăunează! Automat că vocea va deveni ciudată...

| doctorandus a răspuns:

Heliu pur: mori asfixiat. Heliu comercial (cu oxigen in el): nu patesti nimic, in afara ca vei avea cateva minute vocea pitigaiata. Scafandrii de adancime respira heliu cu oxigen si n-au nici pe Dracu'.

| Cobsder a răspuns (pentru doctorandus):

Și ce fel de heliu este în acele baloane?