| Eduard827262 a întrebat:

CER AJUTOR!
Sotiia mea este în depresie postnatala! Avem împreună o fetita de 5 luni! Situația ei se agravează pe zi ce trece, nu știu cum sa lupt cu aceasta boala. S-a ajuns prea departe! s-a automutilat pe mana cu cuțitu din bucătărie, a avut 2 tentative se sinucidere. Am fost la spitalu obregia sectia de psihiatrie și mau trimis la terapia de cuplu ei văzând tăieturile după mana ei și auzind întreaga poveste prin ce trecem. starea ei este foarte ciudata acum ma înțeleg cu ea acum ne certam din motive banale!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Încearcă să nu te mai cerți cu ea. Încearcă să o supraveghezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrenare in spital pe termen lung, ca s aprimeasca medicatie serioasa.

| Cinic a răspuns:

Trebuie internata pe termen lung. Sincer eu nu cred ca aia este doar depresie post natala, eu cred ca este mai mult de atat.

| popapopica a răspuns:

Nici o internare 9cum se sugereaza) nu o ajuta.
Totul trebuie facut de tine. In primul rand sa nu te mai certi cu ea. "acum ma înțeleg cu ea acum ne certam din motive banale!" Pai de ce va certati din motive banale? Taci si inghite. Nu mori din asta. Ajut-o la treburi. Asa cum le poate face o femeie, le poate face si un barbat. Sa nu-i spui niciodata ca "e treaba ei, ca e femeie". Ce inseamna a fi barbat? Doar a f#$%^&*(? Starile ei pleaca si de la faptul ca nu e inteleasa. Asta dupa ce a trecut prin ce a trecut, dupa noptile nedormite ca pruncul vrea hranit, etc. Sustine-o in toate. Aici nici o pilula nu poate ajuta.

| Eduard827262 explică (pentru Cipi1212):

Asta mi as dori din tot sufletul sa nu mai existe certuri dar dacă tac sau plec face mai rău! ea vrea sa ne certam și sa ne înjuram. Sa o supraveghez nu pot non stop e greu pentru ca lucrez

| KovacsB a răspuns:

Violetta a dat un raspuns inutil, ca de obicei.

| Nirvanaaa a răspuns:

Soția ia medicație pentru depresia postnatala?