| Cristina281606 a întrebat:

Cine a mai avut atacuri de panica? Am de jumate de an si încă imi e frica ca voi păți ceva... Merg și la psiholog de puțin timp. Cine a avut, poate vrea sa luam legătura în privat sa discutam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AnonimFaraPereche a răspuns:

Eu am avut din cauza unor probleme.
Mi-ar face placere sa vorbim happy

| thegodfather12 a răspuns:

Eu nu am avut, dar as vrea sa stiu cum reactioneaza persoana in momentul acela

| Moon1997 a răspuns:

Am inceput si eu sa am de 4 luni ...ma distrug incet incet...

| Takishima a răspuns:

Am intalnit persoane care se panicheaza in public. De obicei din cauza preocuparii prea excesive pentru organizarea si indeplinirea unor obiective unele detalii erau uitate, si chiar cele mai importante. Cred e vorba si de memorie. Sunt asa de presati ca ceva nu o sa se realizeze incat uita detalii importante. Ca atunci cand dai un test si cineva pune presiune pe tine spunandu-ti ca mai ai 5 minute ramase. Tu nu te mai poti concentra pentru ca stai sa te gandesti ca nu iti ajung 5 minute. Si aici intra panica: nu te incadrezi in timp, nu reusesti sa iei un rezultat mare. Factorul care te pune sub presiune este unul extern ( cine te anunta ca nu mai e timp) si declanseaza unul intern ( lipsa de atentie). Daca te joci app ( gen Tetris, Brainjuice) cu timp limita reactionezi la fel. Esti agitat sa faci cat mai mult in timp limitat. Si se observa si la nivel fizic o anumita presiune. Ori ai crampe ori te dor ovarele ori ai toti muschii agitati ca atunci cand bei cafea. De la stres fetele pot dezvolta cancer la ovare. Panica cred ca e intensitatea cea mai mare de stres care creaza stari de concentrare redusa, urmata de un soc si imposibilitatea de a reactina imediat. Ai observat daca te-a luat cineva creodata tare? A tipat cineva vreodata la tine? Socul creat de acele cuvinte nesteptate te-a blocat sa nu mai sti sa reactionezi. La fel la un accident, ramai socat de eveniment incat nu sti sa reactinezi. Si daca nu emiti un strigat de teama sa elimini din tensiunea emotionala simti un fior puternic in inima. Nu stiu daca incepi sa tipi e mai bine decat sa ti in interior o tensiune asa de mare pentru ca daca tipi ti se creaza apoi un alt sentiment care te compleseste, acela de rusine ca te-a auzit multa lume si pari penibil. Cred ca daca taci ramani marcat pentru tot restul zilei.
Daca esti panicat ca nu ajungi sa faci lucrurile la timp planuieste sa le faci mai devreme.
Daca te balbai citeste sau canta. In timp, cu exercitiu iti dezvolti calitati.
Majoritatea oamenilor sunt panicati pentru ca le este frica sa se faca de ras in public sau sa fie responsabili pentru ceva serios.
Daca ai atacuri de panica din timiditate sa stii ca multi dintre oameni daca i-ai cunoaste ar fi atat de banali cu defectele lor incat nu ti-ar fi frica de parerea lor, pentru ca nu te-ar depasi cu calitati.
Mie mereu imi era penibil de oamenii intelectualii pentru ca in contrast as putea arata ca o fiinta mai putin inteligenta sau rafinata dar ma gandeam ca un intelectual imbracat in haine finute si elegante daca ar da un pârţ in public ar arata mai penibil decat o persoana imbracata casual sau sport care ar face acelasi lucru. Contrastul creaza penibilul.
Panica ar reiesi din banalitati de genul " cum ar fi daca?", nimicuri imaginare de care ne temem.

| Moon1997 a răspuns (pentru thegodfather12):

Eu zic ca mai bine ai vrea sa vezi altceva..nu doresc celui mai mare duaman senzatia aia de singuratate si de neputinta..ai grija ce iti doresti

| thegodfather12 a răspuns (pentru Moon1997):

Am zis ca vreau sa imi spuna altii cum a fost la ei, nu sa mi se intample mie...