| nwebie a întrebat:

Ciroza poate fii luata si prin schimbul de saliva (sarut)?

Am facut 'sex" cu prietena mea in masina, de fapt nu am reusit sa fac mare chestie pentru ca eram in masina, au fost dar cateva intrari...

Am aflat ca are ciroza, nu m-am protejat, obisnuiam in trecut sa o sarut mult.

Intrebariile mele:
1 - se poate transmite prin sarut?
2- e posibil sa fii luat pe cale sexuala chiar daca nu am facut mare chestie cu ea?
3 - ce e de facut, exista niste vacine ceva pe care le-as putea face pentru a ma putea proteja impotriva acestui virus?

Va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se transmite virusul hepatitei B sau C, care la randul lor duc de fapt la ciroza.se transmite prin materiale contaminate cu sangele bolnavului-forfecute, lame de ras, periuta de dinti, relatii sexuale fara prezervativ, si uneori cu saliva pentru ca in gura pot exista taieturi aproape invidibile daca intra in contact cu sange sanatos, instrumentar chirurgical sau la medicul stomatolog pentru ca frezele dentare nu se schimba la fiecare pacient in parte.de aceea obligatia persoanei purtatoare de virus sa informeze medicul inainte de orice interventie.

| smarttie a răspuns:

Tu vorbesti serios? Stii macar ce e aia ciroza? De obicei sunt foarte ingaduitoare cu intrebarile retardate si dau raspunsuri tuturor...dar tu vorbesti serios?
Da ai ciroza putea avea ciroza, se transmite (mai rar) astfel:
Transfuzie si impartirea aceluias ac (dar nu se transmite ciroza ci boala care a cauzat asta, daca este o ciroza cauzata de hepatita).

| smarttie a răspuns (pentru darrio2007):

Odata ajuns la gradul de ciroza darrio virusul nu se mai transmite sub aceeasi forma. Hepatita intra intr-o stare latenta si poate fi transmis prin transfuzii si ace. Tocmai faptul ca nu a fost descoperita la timp a facut ca hepatita sa ajunga la ciroza. Crezi ca daca se transmitea cum zici tu nu isi dadea seama nimeni?
Da hepatita se transmite asa, ciroza NU

| Fatamuntilor a răspuns:

Prietena ta nu aavut si hetatita C?
Eu zic ca cel mai bine e sa te duci sa-ti faci,, virusii' Cu trimitere de la medicul de familie mergi la un laborator de analize.Din pacate acest tip de analize se platesc, dar scapi de orice suspiciune.

| alessia5158 a răspuns:

Ciroza este stadiul final al bolilor de ficat care pentru avea cauze diferite ( virusuri hepatice, alcoolism, ficat gras, medicamente, infundarea/obstructia venelor hepatice etc.). Ciroza inseamna, de fapt, moartea celulelor hepatice.

Ceea ce se poate transmite de la o persoana la alta este unul din agentii cauzali ai cirozei si anume : virusul (fie hepatitic, fie virus care afecteaza in principal alte organe, dar pot afecta si ficatul la fel ca virusurile hepatitice.

Citeste aici cum se transmit acele virusuri:http://www.hepatite.ro/......titice-62/

| SimonaCristina a răspuns:

Fa analize de virus hepatic A, B, C,. Hepatita netratata poate duce la ciroza hepatica. Bafta!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciroza este o boala cu numeroase cauze. daca are ciroza de cauza virala (virus hepatitc B sau C), atunci aceasta se transmite pe cale sexuala, daca cauza este alta, ciroza nu se transmite.
1. In principiu, daca nici unul nu aveti rani deschise in gura virusurile hepatitice nu se transmit prin sarut.
2. daca organele voastre genitale s-au atins fara prezervativ, e posibil sa fi luat un virus hepatitic.
3. Exista posibilitatea de a face tratament profilactic dupa expunere (vaccin de hepatita B sau interferon si ribavirina pentru hepatita C). Trebuie sa te prezinti cu partenera ta la un spital de boli infectioase in 24-48 de ore de la contactul sexual. Ea trebuie sa aiba cu ea toate documentele medicale detinute si, in functie de acestea, daca este nevoie, tu vei primi tratament profilactic