| Ioana06i a întrebat:

Cred că am o boală psihică prea mare...Simt că am înnebunit! Și știu că nimeni nu mă poate ajuta, dar pentru mine conta foarte mult să am măcar un ajutor fizic, ce să fie alături de mine.

Nu știu cum să mai reacționez situațiilor, cred că am înnebunit! Simt că am trădat pe toată lumea și că nu mai am deloc loc pe lumea aceasta. Aș vrea să mă abțin de la sinucidere, dar nu pot! Simt că totul este negru în fața ochilor mei și că toate lucrurile sunt fără rezolvare...

Credeți-mă că nu mai am unde altundeva să mai cer ajutorul! Vă rog să nu mă mai judecați!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ba da, poti fi ajutata daca te internezi la psihiatrie.

| Ioana06i explică (pentru doctorandus):

De ce tocmai eu să ajung acolo? Nu vreau asta!

| doctorandus a răspuns (pentru Ioana06i):

Pentru ca e singura solutie sa te ajute cineva si sa scapi cu viata.

| shyde a răspuns (pentru Ioana06i):

Nu il lua in seama, bate campii. Tu nu esti de psihiatru, poate doar de psiholog.

| anonimg a răspuns:

Caută pe Dumnezeu. Isus Hristos în inima ta este tot ce ai nevoie. Refuzul de a căuta pe Dumnezeu, de a trăi plăcut înaintea Lui, acest lucru este de condamnat.

| Mindfulness a răspuns:

Și eu în acest moment trec prin aceeași experiență. E greu de tot sa lupți cu depresia,nu poți face nimic, te blochează, nu ai nici o motivație și energie, te chinui și din pat sa te dai jos.
Ai nevoie de un alt tratament antidepresiv sa ți-l schimbe.
Ăștia de pe TPU nu înțeleg cât e de gravă depresia, și că nu te poți bucura de viață, de tinerețe! E o boala cumplita.

| Mindfulness a răspuns:

Așa e când nu ai bani sau ai probleme pe familie o doare in fund, pe prieteni la fel, cam toți îți închid ușile când ești la greu! De aia cei mai mulți depresivi se sinucid că nimeni nu îi ascultă, nimănui nu le pasa de suferința lor, mai sunt și batjocoriți in unele cazuri.

| Ioana06i explică (pentru Mindfulness):

Pe mine oamenii chiar mă resping...Și asta mă doare. Încerc să tot dau semne oamenilor pe net că sunt la un pas de sinucidere, că am nevoie de ajutor și că nu mai fac față tuturor situațiilor, dar am încercat degeaba. Nimănui nu-i pasă...Și nici celor dragi mie, măcar. Chiar nu am pe nimeni alături și asta mă macină.

Azi, mai pe la amiază, era sa fac infarct. Mă simțeam atât de îndurerată de faptul că nu era nimeni lângă mine să mă liniștească...Sunt multe chestii ce mă dor și ce probabil mă vor duce și spre moarte.

| shyde a răspuns (pentru Ioana06i):

Nu cred ca era sa faci infarct. Ai avut doar ceva atac de furie sau poate panica. Linisteste-te, te rog. Moartea nu vine asa repede. Nici cu pulsuri mari si dureri si amorteli. Circulatia se reface.

| LaviniuA a răspuns:

Care ar fi cauza? Ma uitam prin intrebarile tale... singuratatea si lipsa jobului?
De ce iti e greu sa gasesti un baiat si de ce iti e greu sa gasesti job? Care sunt piedicile?

Apropo cand te simti mai rau, cred ca poti sa mergi la un spital la urgente. Eventual suni inainte ca sa fii sigura ca au medici psihiatri de garda. Nu sunt in toate spitalele.
Iti da pastile pentru anxietate si altele happy

| shyde a răspuns:

Nu te judec, dar gandeste-te ca totul poate sa mearga si in sus. Asa cum te gandesti ca lucrurile pot sa mearga in jos, asa pot sa mearga si in sus. Sansele nu le stim noi, ramane doar sa traiesti si sa observi ce va mai fi.

| Ioana06i explică (pentru shyde):

Una e să gândești, iar alta e să și fie așa...
Dar la mine numai în jos mi-a mers în viața asta de...

| shyde a răspuns (pentru Ioana06i):

De-ai stii tu cum e a mea si a altora...

| hahahahehehe a răspuns:

Salut, ti-am raspuns si ieri la intrebare ce poti sa faci. Nu esti nebuna, numai ca ai nevoie de cineva care sa te asculte.

| sadd123 a răspuns:

Bună,ai Instagram sau Facebook ca sa discutăm, ca e mult de scris și e altceva când îmi răspunzi la fel de repede

| Ioana06i explică (pentru sadd123):

Da.
ioana06i pe Instagram!