| deffect a întrebat:

Credeti ca e sanatos sa mananc de 3 lei seminte albe in fiecare zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

In general sunt sanatoase semintele neprajite fiindca au anumite enzime si unii nutrienti.

5 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Daca consumi zilnic numai o cantitate mica de seminte, cred ca aduci un aport mare organismului de nutrienti, enzime si vitamine pe care le contin. Consumate cu moderatie ca si cantitate, nu pot decat sa fie benefice organismului. Numai bine, Lucien.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Depinde de cantitate nu de pret.

| cretzufinish a răspuns:

Semintele de floarea soarelui contin nutrienti benefici, mai exact un numar mare de vitamine, magneziu si seleniu. De asemenea si un nivel scazut de grasimi "rele" (saturate). Daca consumi seminte dimineata (de exemplu) vei observa ca te simti satul si iti piere pofta de mancare, asemeni alunelor. Deci, stai linistit ca fac bine, nu ingrasa, atat timp cat ai grija de locatia in care le consumi si mai ales de dantura ta. happy

| unicka a răspuns:

Semintele albe ajuta la slabit, eu le consumam neprajite si fara sare de la farmacia vrede.

| biscuite a răspuns:

Cam scumpe dar semintele n-au nimic doar ca ingrasa sa stii... ia si tu altele mai ieftine, 3 lei azi, 3 lei maine, in locul tau imi iau o cola la 2 zile cu banii aia :p