| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce pot ajuta o pers de 70 ani cu entorsa? este la casa ei dar nu are acces la medicamente. Ce recomandati? apa calda cu... ceva pentru dureri ca stiu ca entorsa doare rau de tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In niciun caz comprese cu apa calda! Comprese cu apa rece sau ghiata si bandaj elastic. Documenteaza-te de aici : http://www.ortopediaonline.ro/content/view/55/50/

| CosmiNeeel a răspuns:

Daca ai in casa varza ia frunzele si leag-o de jur imprejurul piciorului iar apoi leag-o cu ceva sa ii tina de cald. Sper ca am fost de folos, multa sanatatewinking