| Laurrraa a întrebat:

Cum as putea renunta la cafea? Am devenit obsedata de la un timp... Si nu pot renunta la ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Bea din ce in ce mai putin. Azi iti impui sa bei o ceasca, maine mai putin, poimaine jumate si tot asa. Poti inlocui de asemenea cu bomboane cu gust de cafea o vreme happy

| Laurrraa explică (pentru MissxD):

Eu sunt o fata de 15 ani. Si mi-a fost interzisa cafeaua deorece am lipsa de calciu. Si beau pe ascuns si stiu ca nu fac bine. Cafeaua imi mananca calciul.

| MissxD a răspuns (pentru Laurrraa):

... si pentru ca ai specificat, incearca sa le inlocuiesti cu acele bomboane sau cu orice altceva! Ai putea sa ii zici mamei tale ca nu te simti bine fara cafea si sa actionati impreuna. E pacat de una singura, adica sa te enervezi ca nu bei sau alte reactii secundare! Mergi cu mama ta la un doctor sau ganditi impreuna cu ce a-ti putea-o inlocui happy

| DDoctorita a răspuns:

Cafea, la fel ca tigara si alcoholul sunt niste droguri care provoaca depedenta. In cazul tau, cafeaua...
Cafeaua, dupa cate multa lume stie are cofeina, o substanta care provoaca ''adrenalina'' daca imi permiti sa zic asa. Prin urmare, dependenta ta e la cafeina nu la cafea.
Sfatul si parerea mea: incepe in a inlocuio cu alte lichide care contin cafeina. De exemplu, poti bea dimineata in loc de cafea un pahar de coca-cola normal! La amiza/dupa masa in loc de cafea poti bea un ceai verde sau rosu, sunt unele din cele mai bune.
Multa lulme crede ca ceaiul are un efect relaxant, dar nu, nu e asa, e stimulant la fel ca si cafeaua! Bafta =)

| AlbaAura a răspuns:

O cafea, doua pe zi nu cred ca e o problema. Daca simti nevoia de mai mult inlocuieste-o cu cea fara cofeina.Redu treptat portia si vei reusi.