| Cr7adi a întrebat:

Cum as putea sa am mai multi muschi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde de nivelul pe care vrei sa il atingi, si de cat de departe vrei sa ajungi.
Cea ce trebuie sa faci, "absolut obigatoriu", e sa mergi la sala. Sala o sa iti asigure o crestere a masei musculare pana la un anumit nivel si intr-un ritm destul de mic. Sala iti ofera mai mult forta decat masa musculara. Nu poti sa te astepti sa ai masa musculara a lui arnold, dar poti sa atingi nivelul de forta a unui arnold mai mic.
Ca sa iti maresti masa musculara mai repede si sa treci de nivelul pe care sala poate sa ti-l asigure ai nevoie de niste suplimente alimentare.
Proteinele iti asigura o crestere mica a masei dar are efect asupra puterii musculare. Cheratina iti mareste masa musculara, artificial prin hidratarea excesiva a celulei musculare (muschii sunt umflati cu apa). Carbohidratii cresc masa musculara mai bine. Asa ca, solutia la indemana ar fi carbohidrati+proteine+cheratina. Proportia depinde in functie de ce vrei sa obtii. Daca opresti administrarea acestor suplimente, scade masa, cel mai repede in cazul administrarii de cheratina, iar cel mai greu in cazul proteinelor.
Daca vrei si mai mult, exista substantele anabolizante care iti cresc masa musculara destul de rapid. Problema e ca acestea sunt medicamente, se dau pe baza de reteta, si se recomanda administrarea sub supravegherea unui doctor. La anabolizantele puternice exista reactii advrse destul de puternice (o supradoza pe mai mult timp, poate sa duca la insuficienta hepatica).
Suplimentele hormonale functioneaza cam la fel ca substantele anabolizante doar ca efectul e mai puternic, masa musculara creste vizibil, dar dupa incheierea tratamentului se dezumfla rapid, iar efectele adverse sunt mult mai grave.
Eu ti-as recomanda maxim un anabolizant usor, sub supravegherea unui doctor, si un supliment alimentra proteic sub supravegherea unui nutritionist.
PS: Ai grija la suplimentele proteice. Alea ieftine (8 ron/500g) sunt degeaba. Un supliment bun te duce cel putin la 60-70 ron/500g.

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sala. Proteine... dar cand te lasi... o sa fi cam la loc.

| cube a răspuns:

Pai cum sa ai mai multi muschi? Ai fi cam mutant cu mai multe perechi de muschi.

Shin
| Shin a răspuns:

Mai multi muschi? Nu poti sa-ti faci mai multi muschi decat o persoana normala tongue Poate vrei sa tii dezvolti mai bine pe cei pe care-i ai... Atunci neaparat sala. Acolo o sa afli de x si y ce sa faci in continuarewinking
Mult noroc, Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cumpara-ti din hala.se vand la kilogram. rolling on the floor

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Mergi la cules la padure happy

| urbanghost a răspuns:

Daca vrei sa-ti dezvolti muscii, du-te la sala, dar trebuie sa iei in considerare si alimentatia ( fara grasimi ), daca esti fumator ar fi cazul sa te lasi, incearca sa faci sport cat mai des etc. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cube de ce i ai dat stupid lui @bizzare, ce vezi tu asa stupi, omul a intrebat si i s-a raspuns si chiar bine si cu efect advers, daca tie nu iti plac muschii nu inseamna ca esti singurul.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mai multi muschi nu vei putea avea.
In schimb ii poti dezvolta pe cei pe care ii ai... avand o alimentatie sanatoasa si mergand la sala.Conteaza mult si varsta. Daca ai sub 16 ani nu e indicat sa mergi la sala pentru ca iti fortezi corpul care inca este in crestere. Poti sa ridici greutati...numai sa nu te fortezi.

Shin
| Shin a răspuns:

@cube, ia si tu o pauza de la butonul cu stupide(mai ales de la aia care nu le merita, adica bizzare in cazul asta), incearca si feedback-urile pozitive.
Shin.

| maryana5 a răspuns:

O operatie foarte-foarte scumpa laughing
Doamne! omul are toti muschii posibili in corp...si limba e un muschi laughing
unde vrei tu sa ai muschi? thinking la par sau la unghii?
cred ca intrebarea ta era " cum pot sa-mi pun in evidenta muschii? " laughing
xoxooo, mary peace sign

| sorinadiet a răspuns:

Heei, gyzzard, voiai sa zici de creatina, poate! Cheratina e in par si unghii, muschii nu se intaresc sau cresc benefic cu ea!

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Se pare ca am facut o mare greseala: prin cheratina vream sa spun creatina. Sorry, nu stiu unde mi-a fost mintea.
@sorinadiet: multumesc pentru corectare. La creatina ma refeream, nu stiu cum de le-am confundat.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Se pare ca am facut o mare greseala: prin cheratina vream sa spun creatina. Sorry, nu stiu unde mi-a fost mintea.
@sorinadiet: multumesc pentru corectare. La creatina ma refeream, nu stiu cum de le-am confundat.

| cube a răspuns:

Pai mai care te dai anonim, tie ti se pare normal ca un om sa te intrebe cum poate sa puna mai multi muschi pe el iar tu sa i raspunzi du-te la sala si alte chestii de genu? Din cate stiu eu mai ANONIMULE anatomia omului are un numar exact de muschi si un numar exact de grupe de muschi. E, spune tu mie acum, cum reusesti tu sa-ti pui mai multi muschi pe tine decat ti a lasat Dumnezeu si mama natura?

| Cristiano_4083 a răspuns:

Du-te la salahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antrenament si intreenament iti va da rezulitate. sezind pe skaun la calculator si intrebind no sati kriaska. ca si cei grasi nu intriaba ce sa fac ca sa slabesk. dar ce sa mananc ca sa slabesk!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa faci multi muschi trebuie sa faci multe exercitii: tractiuni, flatari, abdomene si gantere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa fie la loc, o sa fie mult mai bine happy