| anonim_4396 a întrebat:

Cum înlături urmele roșii de la coșuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Cudeea a răspuns:

Da-te cu o crema hidratanta sau puneti o masca, eu folosesc masca de argila si trandafiri, o gasesti in orice farmacie costa intre 6 - 8 lei si imi calmeaza cosurile si roseata happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta pe Google: Crema impotriva cosurilor si-a petelor rosii. Sau daca nu, spala-te cu sapun cu Glicerina. Sa ai o seara frumoasa.

| Helena08 a răspuns:

Buna!
Incearca tinctura de cimbru, este cel mai bun remediu pentru problemele legate de acnee. Se gaseste in magazinele naturiste. De asemenea functioneaza zeama de lamaie si mastile cu argila. Succes.

| Alexandru98 a răspuns:

Simplu
le spargi

| Copiliţă a răspuns:

- Pe o bucățică de burețel sau ce vrei tu, umed pui bicarbonat și masezi ușor pe fata, îl lași sa acționeze 5-10 minute, ajunge de 3 ori pe săptămână! :3
- Îți va usca și coșurile și vei scăpa și de punctele negre!
- Eu asta folosesc și sunt destul de mulțumită.

| Alexxandra256 a răspuns:

Da-te cu pudra de argila

| Mihaela1964 a răspuns:

Bine ar fi sa scoti cosii la cosmeticiana, rezolva si problema inflamatiei locale. Poti folosi creme calmante si/sau cicatrizante care au rezultate bune; poti tampona locurile afectate cu tinctura de propolis aplicata seara, dimineata, te speli.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Copiliţă):

Ce fel de bicarbonat?

| alee006 a răspuns:

Of,of,problema veche.Petele lasate de acnee sunt o adevarata povara.Ele trec intr-o perioada de 6 pana la 12 luni, insa exista si tratamente prin care le putem grabi vindecarea.In primul rand, nu mai stoarce cosurile.Cremele de depigmentare si-au dovedit eficienta in lupta cu cicatricile post-acneice, dar ele trebuie aplicate doar pe zona afectata, nicidecum pe o suprafata mai mare.O alta solutie este peelingul chimic(SVR Lisalpha Cicapeel, SVR Clarial peeling etc) sau un remediu la fel de eficient: sucul de lamaie. Tamponeaza zona afectata de doua ori pe zi cu suc proaspat e lamaie.Bafta.