| rukimika a întrebat:

Cum sa scap de cosuri, fara remedii de casa, ceva serios. Apa ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes. Numai bine.
Și sărbători fericite!

13 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Dacă vrei să scapi de coşuri dăte cu Niveea şi nu le rupe.În două-trei zile îţi vor trece.
Apa ajută la curăţarea lor, dar nu şi la dispariţia lor.

| flbogdan a răspuns:

O viata sexuala echilibrata te scapa de cosuri.

| Corina a răspuns:

Cel mai sigur ar fi sa mergi la un dermatolog pentru un tratament profesionist.

| xCatalinn a răspuns:

Ședințele cu laser te scapă de tot de ele!

| DjBl3ndar a răspuns:

Daca te dai cu creme si cu toate porcariile, ele iti vor face mai rau

Uite cateva sfaturi pe care le folosesc si eu:

- Spalate pe fata numai dimineata si seara cu apa calduta si cu sapun

- Spalate mai des pe maini, pentru ca pe mainile tale se aduna multi microbi si apoi dai cu mana pe fata ceea ce duce la cosuri

- Pune la fiert niste ceai de musetel ( lasa-l putin sa clocoteasaca ) apoi pune-l intr-un lighenas, iti pui un prosop pe cap si stai cu fata in acei aburi

- Sau taie o lamaie in jumatate si te dai cu ea pe fata

Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| IMC90 a răspuns:

Ce tip de acnee ai? Cum arata acele cosuri? Ai si puncte negre? Ai tenul gras?

Sunt cateva intrebari la care trebuie sa raspunzi in vederea prescrierii unui tratament, pe care numai dermatologul ti-l poate prescrie.
Bineinteles ca, in cazurile mai severe de acnee, topicele sunt inutile.

Nu te spala mai des de 2 ori pe zi pe fata, fiindca vei stimula glandele sebacee sa produca si mai mult sebum => sanse mai mari ca foliculul sebaceu sa se blocheze (mai ales daca nu folosesti produse corespunzatoare tipului tau de ten)=> cresc sansele ca acneea sa se agraveze in loc sa se amelioreze.
Antisepticele aplicate topic sunt inutile in cazurile in care inflamatia este in interiorul pielii.

Faza cu viata sexuala este o tampenie fiindca nu are nici o legatura cu formarea acneei (procedeul este cu totul altu, sunt doar mituri babesti spuse de niste persoane cu 4 clase si transmise mai departe noii generatii.)

Sanatate si sarbatori fericite.

| rukimika explică:

Nu ma dau cu nimic pe fata, am 15ani, tenul nu-i gras, si nici acneie nu am severa. AM cosuri mai mult pe partea obrajilor si a nasului.Si ma deranjeaza extrem de tare.

| AdelinaC a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si mi-a trecut cu argila.Mergi la plafar si cumpara niste argila, amestec-o cu apa pana se face ca o crema si da-te pe fata cu ea. Apoi, dupa ce se usuca te speli pe fata si o sa vezi cum o sa inceapa sa ti se usuce cosurile.

| dalila a răspuns:

Eu am fost plina de cosuri dupa nastere.dar am descoperit clerasil crema piling si acum am fata curata. poate iti face si tie bine.bafta.stop cosurilor.aa...nu le mai stoarce si nu le mai rupe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey!
Eu am un tip de acnee usoara. Indiferent cu ce te-ai da, de cosuri nu poti sa scapi pentru ca asta-i perioada.
Eu am 2 metode prin care reduc cosurile (dar apar iar inevitabil) si apoi incep iar "tratamentul" :
PRIMA METODA :
1. Inainte cu jumatate de ora de culcare ma spal cu sapun PROTEX / DOVE exfoliant si ma clatesc foarte bine pe fata dupa 2 min de la aplicare
2. Astept cam 5 minute ca fata sa se ususce singura (nu te sterge cu prosopul sau altceva)
3. Ma dau cu o lotiune tonica (de preferat : "Lara Super" de la FARMEC)
4. Ma dau cu o crema numita "Eritroacnol" o gasesti la orice farmacie si nu e mai mult de 10 lei sau cu faimosul "Zyneryt" care costa 33 de lei dar cu reteta de la doctorul de familie e mult mai ieftin (cam pe la 10 lei)

METODA DOI :
1. Mergi la farmacie si cumperi "UlEI DE RICIN" care e 6 lei (reduce roseata si usuca cosurile)
2. Te speli bine cu sapun PROTEX \ DOVE exfoliant si apoi lasi 2 min sapunul pe fata si te clatesti foarte bine.
3. Astepti 5 minute ca fata sa se usuce singura fara sa te stergi cu prosopul
4. Aplici ulei pe fiecare cos in parte

METODA TREI :
1. Pune la fiert niste ceai de musetel ( lasa-l putin sa clocoteasaca ) apoi pune-l intr-un lighenas, iti pui un prosop pe cap si stai cu fata in acei aburi.
2. Cumpara AMIDON DE PORUMB
3. Amesteca amidonul cu apa si se va forma un fel de crema
4. Spalate cu ea pe fata
5. Foloseste o lotiune tonica
6. Aplica ori crema de care ti-am zis in prima metoda / Zineryt

Cineva a spus sa te dai cu lamaie pe fata. Nu te sfatuiesc din proprie experienta, o sa ti se usuce foarte tare fata si apoi o sa te usture foarte tare si sincer nu mi-au trecut cosurile absolut deloc ba dimpotriva mi-am facut mai mult rau happy

MULT SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xCatalinn):

Ai idee cam cat ar costa o sedinta?

| cryssya a răspuns:

Buna rukimika,

eu sper ca ai gasit o solutie pentru cosurile de pe obraji si nas.
din ceea ce ai oferit ca detalii, te asigur ca tenul este gras - lucrurile sunt foarte simple, orice ten care la un moment dat a avut cosuri este ten gras.
tine cont doar sa nu folosesti tratamente pentru tenul uscat pentru ca si sora mea s-a chinuit o gramada si toti dermatologii i-au facut recomandari eronate.

Ca si sfat - nu e vorba de varsta, nu e vorba de pubertate etc - e vorba de o disfunctionalitate in organism, care se expune la exterior.

Daca inca mai ai nevoie de ajutor, pot incerca sa te ajut si in urma unei evaluari vom putea sa iti oferim si o solutie care sa ti se potriveasca si sa obtii rezultatele pe care ti le doresti.

O seara frumoasa!