| Marck94 a întrebat:

Cum sa scap de sasaiala? Cum sa ma exprim bine pronuntand cuvintele cu s? Cu ș pot. Care e diferenta intre s si z?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| alexwahl a răspuns:

Cred ca asa te-ai obisnuit de mic.

Răspuns utilizator avertizat
| knoxville234 a răspuns:

Sasaiala e cauzata de tinerea gresita a limbii in gura, in fata dintilor frontali. Trebuie sa tii limba in spatele lor.
In cazul acesta, trebuie sa te duci la un logoped

| ALGator a răspuns:

Trebuie să te ajute un logoped.

Răspuns utilizator avertizat
| Elena9328 a răspuns:

Exercitii de dictie pentru litera s. Gasesti pe net o multime.
Încearcă să ţii sub limbă o pietricică sferică cu diametru sub 10mm sau sâmbure de cireșa.
Când vei vorbi, limba trebuie să aibă grijă de ea şi nu va mai avea timp să se plimbe alandala.

Există riscul să înghiţi pietricica dar fiind de mărimea unui sâmbure de cireaşă nu e periculoasă.

Metoda asta era folosită de oratori, în antichitate şi dă rezultate în cele mai multe cazuri.
Nu glumesc.

| Kogaion a răspuns (pentru Marck94):

Cauta pe net, sunt multe exercitii gratuite si iti vor fii de mare ajutor.

| cristi202 a răspuns (pentru Elena9328):

Stiam si eu chestia asta, dar, de nu o aduceai in discutie, eu nici sa ma fi omorit nu mi-as fi adus aminte happy.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoei de un logoped, sau profesor de dictie!

| Donsavas a răspuns:

Intreaba un logoped!