| AnaPisikana a întrebat:

Cum sa scap de un tik nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ruxy a răspuns:

Mesteca guma sau pur si simplu de fiecare data cand esti pe punctul de a le musca din nou, gandeste-te ca o sa te doara. Sau roaga-ti prietenii si familia sa iti atraga atentia atunci cand te vad muscandu-le si asa sper ca vei renunta.
Bafta!

12 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Nu este tratament specific, totul este in puterea ta si, eventual, ajutorul unui psiholog daca ticul este unul atat de "deranjant"! Dar cred ca cine te place, te va place cu tic cu tot! Poate chiar face parte din sharmul tau!

| machupicchu a răspuns:

Depinde de cat de mult iti doresti...
Autocontrol permanent...
Ideea de a scapa de acest obicei(nu este un tic) va trebui sa devina obsesiva, astfel se va putea elimina intr-un timp destul de scurt. Succes...

| monyk a răspuns:

Concentraza-te la altceva si de fiecare data cand iti vine sa iti musti buzele, incearca sa te abtii, cu vointa poti reusi, bafta.

| SweetCandy a răspuns:

Abtinete.pentru inceput mesteca gume... iar atunci canditi vine sa iti musti buzele...strange din dintibig grin cu timpul si cu mult control...trece!
succes!

Răspuns utilizator avertizat
| ΔH a răspuns:

Pai despre ce tic e vorba?

| NomberOne a răspuns:

Pune-ti in minte:ei nu mai fac asa, cutare si cutare.si de cate ori faci da-ti o palma

| Pinkyx a răspuns:

Si eu am acceashi problema.
De mica imi belesc buza.
big grin
Si ink acum am acest tikbig grin

| Punishment a răspuns:

Incearca sa te surprinzi asupra faptului si stapaneste-te.
Anunta-ti prietenii cu care petreci cel mai mult timp sa-ti atraga atentia, si asta o sa te ajute.

| VladRO a răspuns:

Te concentrezi sa nu iti mai musti buzele... Dar sa nu crezi ca vei scapa de el dintr-o data, incet incet, cu timpul, daca te concentrezi vei scapa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il enervezi pana pleaca singur. Cat despre faza cu buzele, baga-ti curent electric in ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aproape aceeasi problema dar eu imi musc obraji si este foarte vechi obiceiul daca ai gasit ceva leac anuntama si pe mine