| LaviniuA a întrebat:

Cum se manifesta anxietatea? Cum imi dau seama cand e usoara si cand e severa?
Din ce cauza, ce ganduri, ce emotii, ce senzatii in corp?
Cine are sa imi spuna si mie cum e.

Habar n-am ce am poate ii altceva nu stiu.
Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihai_Michael_ a răspuns:

Senzația de frica nejustificata adica din senin fara sa fie un pericol real în prezent... gânduri și imaginați iti faci filme în cap cu cei mai rau sa se întâmple...frisoane călduri tremor plus tensiune oscilata

| ALM2000RO a răspuns:

Se manifestă printr-o frică și panică generalizate (în locuri publice dar nu numai / nu neapărat) fără un motiv anume, fără o justificare reală. Cauzele sunt de natură psihică sau psihologică. Gândurile sunt negative, te gândești că ești în centrul atenției și toți se uită la tine și te judecă. Emoțiile sunt frica, panica, groaza chiar (în cazul formei extreme numite agorafobie), sentimentul de rușine, vinovăție și de umilință. Senzațiile în corp sunt tremurul, transpirația excesivă, crisparea feței, încordarea organismului.
Nu-ți poți da seama cât de gravă e decât dacă faci un test anume să vezi și de ce tip e, că e de mai multe tipuri, nu numai intensități. Poți merge fizic la un psiholog (NU terapeut) pentru a cere să faci un test, sau poți vorbi cu medicul de familie și cu psihiatrul mai întâi, căci așa își vor da ei seama din discuția cu tine și nu va mai fi nevoie obligatorie de test. Îți trimit link într-un alt comentariu.

| ALM2000RO a răspuns:

Caută pe Google

anxiety type do i have

Uite ce mi-a zis în privat un user din lista de prieteni:

Testul este discutia, se stabileste tipul de anxietate descriind cum te simti, punand medicul intrebari. Se stabileste diagnosticul, tipul de ce e la medic fizic sau online, cum considera el.
Teste mai sunt alea psihologice care pana la urma tot la discutie se cam incadreaza, poate sa-ti dea si din alea, nu costa, e treaba medicului sa stabileasca diagnosticul, tipul de anxietate in pretul consultatiei sau gratis daca e cu trimitere.

De obicei medicii nu dau teste psihologice, discuta direct si asa afla.