| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca cineva din casa este răcit, ce ar trebui sa fac sa nu racesc si eu? Care ar fi masurile care trebuie luate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Tinand cont ca raceala este o afectiune produsa de un virus incerci sa mentii distanta fata de persoana respectiva, te speli des pe maini si eventual porti o masca de protectie.

9 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Apă cu lămâie, usturoi, stai departe de persoana bolnavă, aerisești casa.

| Bozgi200 a răspuns:

Virusul are incubație 2 săptămâni. Dupa astea 2 apar simptomele. Deja esti racit si tu happy

| gabicoo a răspuns:

Asta trebuie sa faci:

De treci codrii de aramă, de departe vezi arzând
Fosta cas-a lu' bunicu' şi pe el l-auzi urlând,
L-am rugat de-atâtea ori să-mi dea actele pe casă
Da' el n-o vrut să m-asculte şi-i ţin uşa să nu iasă.
M-o luat flama de cu seară, la Căminul Cultural
Când, după o zi de coas-am fost cu mândra mea la bal.
Mi-o dat unu-n kil de ţuică să-i dau mândra cu-mprumut
Că oricum eram prea mangă şi n-aş fi putut...
Sar înebuniţi vecinii cu găleţi de apă-n mână,
Eu le zic că nu mi-e sete şi le-arăt că am fântână
Şi strig să mă lase-n pace aruncând spre ei toporu
Care taie-o babă-n două şi la alta... "Au, chicioru'!"
Mă dezbăt deodată brusc şi nu ştiu fumu' de-unde vine,
Intru-n casă da' bunicu' nu se simte foarte bine.
Îmi pare rău de ce-am făcut şi regret şi vreau să mor
Şi-am chemat televiziunea să mă tai în faţa lor!

laughing

| OctavianSps a răspuns:

Cat de mare esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lățime 50
Lungime 60
Înălțime 70

Acestea sunt masurile.

Poate și niște ceai de prune. ( țuică)

| AnonimMareMareMare explică (pentru OctavianSps):

Irelevant?

| OctavianSps a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Credeam ca esti mare mare mare.

| AnonimMareMareMare explică (pentru OctavianSps):

Cu un singur mare sau cu doi era luat numele, so sunt maremaremare

| Adry05 a răspuns:

Nu stai prea mult în preajma lui/ei, bea cât mai multă apă cu lămâie și ceaiuri de exemplu echinaceea și dacă simți că te-ar lua simptomele începe să iei parasinus