| anonim_4396 a întrebat:

Daca dorm intre 3-5 ore noapte si intre 3-5 dupa amiaza, iar in weekend dorm normal e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te odihneste suficient, atunci DA.

| darrio2007 a răspuns:

Noaptea somnul este mai odihnitor. In jur de 8 ore. Evită sa dormi prea mult ziua.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, este vital sa dormi 7-8 ore pe NOAPTE, nu ziua, fiindca numai cand dormi noaptea se produc anumiti hormoni viali crierului si sitemului neurologic.
Lipsa acestor hormoni, duce la declansarea de boli psihice si metabolice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie nu e ok, organismul are nevoie de 7-8 ore de somn noaptea.

| dullcat a răspuns:

Nu prea este normal deloc fiindca prin acest program iti dai ritmul circadian peste cap si in timp poti dezvolta tot felul de afectiuni de sanatate.Muncesti in tura de noapte? Daca nu, pentru ce sa te privezi aiurea de somn? Somnul cel mai odihnitor e la ore fixe, incepand cu cel tarziu 11 seara.

De citit :

https://www.medicover.ro/......1141,n,288

| Fatamuntilor a răspuns:

Singurul mootiv care sa nu dormi noaptea este sa mergi la servici.
Eu de exemplu din diferite motive, independente de mine am nopti sau bucati de nopti in care dorm prost sau nu pot dormi.Si imi trebuie doua nopti sa ma recuperz.
Si pentrru copii care dorm la pranz, mai mult de 1 ora jumate 2 ore nu sunt recomandate.3 ore e deja mult.
Ce motiv ai avea sa nu dormi noaptea.

| Hyperion7 a răspuns:

Somnul in timpul nopții este cel mai bun, iar cel de zi este doar sa fie.
Și nu e vorba cat dormi, cat mai ales calitatea.
Poți dormi și 12 ore noaptea, daca e un somn agitat, e egal cu 0.
Acum depinde și de starea ta in general,adică dacă ești binedispus,o să dormi destul de puțin,dar daca ești indispus, negativist, depresiv, ai avea nevoie de mult somn.
Plus că noaptea se regenerează corpul, ziua nu se va genera.
Așa că mai bine dormi mai mult noaptea pentru a nu mai dormi ziua.

| Ilovedinero a răspuns:

Chiar deloc.