| Ruines a întrebat:

Daca fac o activitate(nu neaparat citit) intr-o camera intunecoasa, iti poti strica vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://sfatulparintilor.ro/......-le-crezi/

21 răspunsuri:
| Uratu140 a răspuns:

Cam da, dar nu e chiar asa de exemplu eu am stat odata jumatate de noapte cu ochi deschisi in intuneric si n-am patit nimic, depinde de ce vrei sa faci ia-ti o lanterna sau daca nu vrei ceva fosforescent, mult noroc stai calm no sa ti se intample nimic.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Uratu140 a răspuns (pentru Ruines):

Care-i ala?

| Strumpfi a răspuns:

Paai,nu e foarte bine sa stai intr-o camera intunecata si sa faci ceva care necesita atentie! Iti fortezi ochii.Incearca sa stai intr-o camera mai luminoasa sau cu lumina aprinsa. Daca nu e de mult aceasta situatie, nu o sa-ti afecteze vederea! Dar pe viitor si mai atent!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar azi am citit un articol despre mituri referitoare la corpul uman, in unil dintre ele era vorba de diverse activitati facute intr-o camera slab luminata, s-a demonstrat ca ochiul este mai solicitat dar nu are efecte negative acest lucru...

| Patrick0Star a răspuns:

Iti vei strica ochii doar daca faci asta des. Exact cum au zis ceilalti iti fortezii ochii si pana la urma,, nu vor mai functona" calumea.

Răspuns utilizator avertizat
| Patrick0Star a răspuns (pentru Ruines):

Cam nasol. Foloseste o lampa

| Strumpfi a răspuns (pentru Ruines):

Ma refer ca daca te straduiesti sa vezi cand e intuneric in camera fortezi ochii sa faca un efort in plus.Si daca stai prea aproape e acelasi lucru.Stai cel putin la 20 de cm de foaie/carte.:*

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da, pe intuneric iti strici vederea.

Răspuns utilizator avertizat
| Strumpfi a răspuns (pentru Ruines):

Pai nici eu, dar ti-am dat un exemplu!happy

Răspuns utilizator avertizat
| Strumpfi a răspuns (pentru Ruines):

Pai depinde cat stai asa si de cat timp ai acest obicei. Daca nu e de mult timp, nu e o problema, dar incearca sa schimbi obiceiul!winking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ruines):

Np