| anonim_4396 a întrebat:

Dacă faci avort chirurgical și îți vine prima data menstruația după 45 zile, următoarea menstruatie îți vine după 25 - 28 de zile sau îți vine cu intarziere pana se regleaza menstruația după avort chirurgical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Intreaba un ginecolog, ca TPU nu citeste carti de medicina.

| Floridori a răspuns:

Motivul pentru care prima menstruatie dupa avort apare dupa 4-8 saptamani si nu la distanta obisnuita, este pentru ca organismul inca prezinta niveluri ridicate ale hormonilor din timpul sarcinii (beta-hCG, prolactina, estrogeni, progesteron etc.), iar menstruatia apare abia dupa ce valorile ajung la niveluri normale, care ii permit sistemului reproducator sa isi reia functiile si sa nu mai "creada" ca exista o sarcina.

Daca inainte de eveniment, ciclurile tale erau regulate, urmatoarea menstruatie o sa apara dupa numarul de zile cu care erai obisnuita (de exemplu 28).
Daca ciclurile erau neregulate, atunci menstruatia o sa apara fix ca inainte, adica atunci "cand vrea".

Orice diferenta majora in ceea ce priveste urmatoarele cicluri, ar trebui comunicata medicului ginecolog.

Multa sanatate!

| Ciovy a răspuns (pentru Floridori):

După avort chirurgical vine menstruatia la 45 zile și a doua menstruație nu poate sa intarzie pana se regleaza hormonal corpul?

| Floridori a răspuns (pentru Ciovy):

Prima menstruatie, care este normal sa apara oricand dupa 4-8 saptamani de la avort, apare tocmai pentru ca nivelurile hormonale au revenit la valori normale, sau cat mai aproape de cele normale.
Pana cand aceste niveluri nu se stabilizeaza, menstruatia nu are cum sa apara, deoarece creierul "crede" ca organismul inca gazduieste o sarcina.

Menstruatia apare atunci cand nivelurile hormonale permit reluarea activitatii de reproducere.

In cazul in care inainte aveai un ciclu perfect regulat, fara abateri, iar urmatoarea menstruatie intarzie mai mult de cateva zile, ar fi bine sa vezi un medic.