| Mindfulness a întrebat:

Daca faci sport regulat devi mai masculin,mai bărbat? Și dacă ești sensibil din fire,vulnerabil. Sportul îți creează un scut masculin de a deveni mai masculin/bărbat atunci când ești mai moale din cauza, de exemplu unei depresii sau anxietăți severe!? E fezabil acest fapt sau e imposibil sa devii mai bărbat /masculin daca din fire ești mai moale,delăsător,sensibil?
Nu știu,dar eu de câțiva ani nu prea mai par bărbat din cauza faptului că nu muncesc,dar știți unii că mă confrunt cu o anxietate extrema și depresie destul de severa! Sunt eu așa lipsit de bărbație din cauza problemelor sufletești? Nu vreau să mă laud dar nu cred că ar putea cineva să poată să iasă din casă singur cu agorafobie severa,eu reușesc acest lucru! Din punctul asta de vedere sunt mai bărbat decât majoritatea,dar când e de munca nu am acea,,tragere de inimă",simt că nu pot,că nu sunt in stare fiind foarte anxios și depresiv. Nu îmi place să fiu văzut de oameni,colegii de munca într-o stare așa de morbidă și alterata,sa fiu văzut așa de vulnerabil! E o umilință parca!
Sau de la testosteron,lipsa acestuia un bărbat devine mai moale? Depresia e o boala foarte urâtă și cronică,agorafobia e ceva desprins din iad,generează o suferință în public,între oameni de nedescris! Mai poți fii bărbat, sa muncești în acest stadiu dezolant, execrabil? Vad că sunt mulți bărbați sănătoși și nu muncesc! Tot mi se reproșează că nu aș fii bărbat dar eu mă confrunt cu depresie de 20 de ani și cu agorafobie de 7 ani,chiar mai mult! Sunt judecat și stigmatizat că nu lucrez! Cine ar putea sa lucreze când tu nu poți ieși nici până la magazinul din zona din cauza agorafobiei și tremuri din toate balamalele și pari foarte crispat! Cum mai poți fii bărbat având aceste probleme îngrijorătoare? Fiți obiectivi. Voi ați putea?
Bani de psiholog nu îmi permit,și tratamentul nu vindeca nici depresia nici agorafobia,anxietatea generalizata ( le am pe ambele)
Greșesc eu cu ceva? Sunt eu de condamnat? Eu de abia pot lupta cu ele sa supraviețuiesc dar sa mai lucrez mi se pare foarte greu! Sa nu mai zic că,de altfel mereu când rămân fără bani sau am puțini bani agorafobia devine demnă de cartea recordurilor,devine imposibil sa mai ies din casa! Da,starea mea psihica depinde de câți bani am,e foarte grav,de când am anxietate am problema asta!
Ce pot face sa înving aceasta agorafobie cumplită? Nu pot de unul singur,nu am sprijin,nu am părinți,nu am prieteni, nu am nimic! Eu mă consider deja un martir că am luptat atât de mult cu așa ceva,puțini ar reuși. Sunt curios cat o sa mai rezist! Deci,efectiv raman înghețat mental când nu mai am bani, și când am banii pe care eu ii consider suficienti aproape nimic nu am, când nu mai am bani de cat consider că am nevoie și că mă ajută iar incepe haosul! Toți au problema asta cu banii care au anxietate generalizată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Singura ta problema e ca nu ai o meserie si nu muncesti!
Trebuie sa inveti neaparat ceva la care sa fi bun apoi sa castigi ceva bani iar stima de sine va aparea imediat!
Lucreaza la problema asta si rezolv-o si te vei vindeca de toate!
Incearca sa gasesti ceva de munca unde poti fi singur, la paza de exemplu... intre timp cauti sa inveti o meserie!

3 răspunsuri:
| Mindfulness explică (pentru lpavel):

Mersi pentru răspuns! Nu știu la ce naiba as putea sa fiu bun. Unii de pe aici ziceau că am talent de scriitor laughing
Mi-ar fi plăcut să cânt da nu am voce!
Un curs ceva daca as face,da nu știu ce as putea face că îmi tremură mâinile și asta nu are corelație cu anxietatea,cred că sunt suspect de tremur esențial! Nu mai am deloc încredere în mine,mă simt ultimul fraier de pe planeta mai ales că am jucat la păcănele. Poate un psiholog ar știi ce mi s-ar potrivi,eu habar nu am! Casier da anxietatea nu îmi permite! Sa pun marfa pe rafturi iar e complicat că am probleme cu coloana! Studii multe nu am. Sunt condamnat la sinucidere. Am antigelul in dulap dar nu am tupeu sa îl beau, l-am luat de când pierdeam sume mari la jocuri.
Pe langa ce sunt un looser și ogramada de oameni mă urăsc și ma bârfesc pe la spate. Unii vad că rad de mersul meu pe strada,nu știu că eu de fapt am probleme. Sunt urât de foarte multi oameni din orașul meu,nu știu de ce că sunt cuminte,stau mai mereu in casa! Interlopii sunt văzuți mai bine decât mine care sunt cinstit și chibzuit. Parca nu mai eu nu lucrez! E greu de tot sa mergi la lucru mereu supărat, trebuie sa fii sociabil, vesel cat de cat, altfel îți găsesc nod în papura și te dau afara. Nu știu cum să scap din acest labirint, problemele par interminabile. Măcar puțin fericit de as fi fost as fi putut lupta cu agorafobia, da așa e greu de tot cu ambele sa lupt. Am fost olimpic la engleza de doua ori și acum nu mai știu nici 15%
Jocurile de noroc cel mai mult m-au afectat. Numai cu pile as putea sa fac ceva da nu am, trebuie de la 0 sa pornesc.
Numai la Paza pot lucra singur? Am reușit să lucrez ca și lucrător comercial la unicarm deși mă rupea anxietatea dar am plecat că colegii se comportau urat, și mi-am pierdut încrederea! O sa incetez sa mai fiu bun de acolo în colo, am văzut ce primești în schimb de le poporul nostru drag daca ești prea bun. Eu cred că m-am născut în locul nepotrivit, numai de oameni răi dau peste tot unde ma duc la lucru, rasiști nu știu ce sunt, îmi e teama sa înfurii că devin letal când ma enervez chiar daca am probleme de genul, m-am saturat sa fiu batjocorit de niste idioți.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

"mens sana in corpore sano"
Activitatea fizica elibereaza o serie de substante si hormoni benefice atat creierului cat si starii de bine.
https://sfaturi.decathlon.ro/......prin-sport

Studiile au aratat ca exercitiile aerobice activeaza mai multe suprafete ale creierului si ajuta la imbunatatirea nivelurilor neurochimice. Este vorba, in principal, despre neurotransmitatori: exercitiile aerobice cresc nivelul de dopamina, epinefrina, norepinefrina si serotonina. Dopamina insoteste procesul de invatare si este implicata si in procesele psihologice de compensare, imbunatatind astfel dispozitia. Activitatile sportive de intensitate sporita cresc nivelul de serotonina, ce amelioreaza anxietatea si depresia
https://www.medlife.ro/......ortiv.html

In legatura cu munca, sa stii ca exista munca solo, nu trebuie neaparat sa fii in compania altor oameni. "Work from home", online, cauta in zona asta.
Depinde de pregatirea ta. Dar daca tot stai acasa, poti sa iti continui studiile si in 3 ani vei obtine o diploma.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Mindfulness):

Te cramponezi prea mult de ce cred sau spun altii.
Te duci la munca pentru un salar, nu sa le faci pe plac altora.
Hai, fruntea sus, ca ai un rost in viata. Trebuie sa-l gasesti!