| nesdfs a întrebat:

Daca ma asez si stau ceva timp 10, 15 minute dupa ce ma ridic vad negru in fata ochilor mereu, cu mancarea stau prost nu prea am pofte ce este cu mine |?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Asta se datoreaza faptului ca te rididi brusc probabil. La trecerea din clinostatism in ortostatism (adica te ridici in picioare), tensiunea tinde sa scada, sub efectul gravitatiei. Dureaza cateva secunde pana cand sistemul circulator este capabil sa contracareze efectul gravitatiei si sa readuca tensiunea la valori normale.

Răspuns utilizator avertizat
| NoLongerInUse a răspuns:

Si mie mi se mai intampla, chiar ametesc

| Ciclovan_Darian_1994 a răspuns:

Sunt de la anemie, nu consumi mese consistente si la intervale de timp relativ egale.Ar trebui sa mananci de cel Putin 3 ori pe zi, si sa nu-ti fie frica, pofta vine mâncând.

| Eva17 a răspuns:

Exact asta pățesc şi eu de ceva timp! Nu, nu este din cauză că te ridici prea brusc, dar 100% este una din aceste cauze: ai anemie (eu de exemplu am), lipsă de calciu sau de fier, sau mai putin posibil este sa faci miopie.Pentru orice eventualitate, fă-ti analize cum am făcut şi eu, si acolo vei afla ce ai cu adevărat.