| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma doare ampeticita pot sa fac sa imi treaca fara sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Apendicita in mod normal o avem toti, daca te doare inseamna ca e ceva mai grav si e posibil sa iti faca probleme daca nu mergi la medic.

| mms123 a răspuns (pentru Morenna10):

Dar nu e posibil sa fac ceva pentru a evita sa ajung acolo?

| Ciuca_Florin_Mihai_1998 a răspuns:

Apendicita este un mat in care se strang resturi de mancare:coji, seminte, etc."cand se umple" te doare si trebuie sa faci operatie ca sa iti scoata matul respectiv.asta e singura modalitate. Daca nu te duci din timp la doctor o sa faci peritonita asa cum am facut si eu (infectie)

| Morenna10 a răspuns (pentru mms123):

Ai nevoie de medicamente

| DisturbeDd a răspuns:

Unii doctori opereaza din prima. eu am avut norocul sa nu dau peste un astfel de doctor in urma unei crize urate de apendicita. El ma sfatuit sa consum pana ma simt mai bine numai paine prajita( covrigei si chestii din astea tari de panificatie) cu iaurt degresat si sa beau ceai de menta si repaus total
uite si un site poate te ajuta http://www.imedic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-apendicita
Insa daca te doare tare, cel mai bine e sa mergi la spital, deoarece e riscul sa faci peritonita si.

| iSwag a răspuns:

Si pe mine ma doare cateodata in zona aia... Daca te doare doare tare si iti vine sa vomiti nu ar fi rau sa te duci la un medic...

| mms123 a răspuns (pentru DisturbeDd):

Daca ma doare atunci cand merg mai repede sau alerg si fac sport pot urma sfaturile tale?

| RandyMarsh a răspuns:

Presupun că te referi la APENDICE. APENDICITA este afecțiunea în care apare o inflamație a apendicelui.

Numai un doctor îți poate spune,în urma unui consult,dacă ai apendicită sau nu.
Acea durere poate fi provocată și de altceva. Dacă este asociată cu alte simptome,precum greață,vărsături,lipsa poftei de mâncare,constipație,diaree,atunci este foarte posibil să fie apendicită.
Se tratează DOAR chirurgical, nu ai cum să te tratezi acasă.

Dacă durerea persistă, tot ce poți face este să mergi la medic. Dacă se dovedește că ai apendicită, să nu-ți faci griji, este una dintre cele mai simple intervenții chirurgicale.
Baftă!

| mms123 a răspuns (pentru Morenna10):

Ce medicamente se pot lua?

| Morenna10 a răspuns (pentru mms123):

Doar un medic iti poate spune

| AndreiDanut1996 a răspuns:

In cazul meu ma durea o zi dar daca persista cel mai bine mergi la medic

| Inferno a răspuns:

Apendicita este o boala, nu are cum sa te doara.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este posibil. Nu amana si nu incerca diverse remedii naturiste pentru ca iti pui sanatatea in pericol, mai ales daca este vorba de apendicita.

| MskDesign a răspuns:

Cred ca ai vrut sa spui apendicita si nu cred ca vreun chirurg sta pe TPU sa-ti spuna situatia ta exacta.