| Andreeaioan115 a întrebat:

Daca mananc doua mese pe zi, e normal? fructe si legume doar...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
71 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Normal sa ai 3 mese pe zi, nu 2, nu te hranesti absolut deloc corect. Corpul tau are nevoie de multe vitamine, fibre, proteine pentru o zi intreaga. Sa nu te astepti ca intr-o zi vei avea probleme cu stomacul, nu din cauza legumelor sau fructelor consumate, ci doar din simplu fapt ca nu esti hranita indeajuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Prostii contează cantitatea daca mananci 500 calorii ca la auschwitz poti sa le mananci in 3 4 mese daca mananci 1800 2000 2300 calorii intr o masa e altceva conteaza cate calorii nu cate mese

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal! Pentru ca, corpul uman are nevoie si de hrana solida, de mancare adevarata, un pic de carne, vegetale, fructele se pot maca intre mese.
Daca manaci 3 luni de zile fara pic de carne iti cade parul si nu glumesc, deoarece corpul are nevoie si de proteina.

| Drimmero a răspuns:

Mananca totusi si pe a 3-a pentru a avea toate cele 3 mese principale.
Foarte bine daca ai in componenta fructe si legume,, te ajuta acum pe vara.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Las-o sa moara slaba, e mai ieftin sicriul...

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Drimmero):

A spus ca mananca doar fructe si legume, nu ca sunt incluse in alimentatia sa zilnica. big grin

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Nu trebuie sa fim rai sa dorim moartea cuiva,, si asa viata e scurta, cu multe imprejurari.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

E troll, acum 5 zile spunea ca se infometeaza.Din partea mea sa traiasca o mie de ani, da' la cum o tine nu apuca nici 20.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Daniel9988):

Adevarul e ca daca mananci toata ziua 2 banane si 3 morcovi.te cam infometezi laughing nu mintea fata.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Ce jalnici sunt plozii astia care se infometeaza, chiar nu au habar cat rau isi fac, poate nu pe moment,, dar in 10-15 ani se vad rezultatele abuzului din tinerete, cand organismul se mai strange si incepe sa o ia razna, treaba lor...

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Da ...zau asa!

| Daniel9988 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Daca le mananca si pe alea...

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Sa vezi zile fripte ce-ti face Barca sezonul asta,, nopti nedormite ce-o sa ai, asa ca te stiu fan mare al catalanilor!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu se stie.Dar trebuie sa recunosc si eu ca Barca a luat-o la vale pe roti de lemn...

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Eu cand le ziceam barcelonistilor tai care fiind niste plozi ca Barca o ia la vale ma injurau,, imi ziceau ca nu stiu fotbal, uite acum cand am avut dreptate pentru a mia oara cum s-a adeverit ce am zis eu!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Dar isi vor reveni.Sunt sigur.Asa au mai patit catalanii nostri si in perioada 2007-2010...

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Sa nu uitam si de perioada inaintea anilor 90'...

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Da...cum am pierdut cupa campionilor in 86 contra Stelei

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Steaua in 86' avea echipa cea mai buna din Europa, deci e corect trofeul luat.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Da...Acum ne bucuram sa ajungem sa jucam in cupa, atunci ni se parea slab rezultatul daca ajungeam in sferturi.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Nivelul fotbalului romanesc e la fel precum Marea Neagra la mal, chiar n-am ce sa comentez despre fotbalul romanesc, ma iau toate durerile de cap...

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Pe noi ne doare capul, iar pe jucatorii romani ii dor picioarele.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Sau in dos,, scuza-mi expresia, ca asta e realitatea.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Pe ei ii doare peste tot mai jos de brau...

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Cand ii vad pe jucatorii Arsenalului cum se uita nepasatori si nu le pasa de infrangere,, eu inteleg ca trebuie sa ai capul sus, dar sa zambesti la un eseu cu o rivala... mai sunt platiti si cu o groaza de bani ca sa poarte emblema sfanta la piept, trebuie neaparat o sedinta intre suporteri si jucatori, ca sa se ajunga la o invoiala.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Arsenalul nu are acea sclipire, acea scanteie care sa ii dea drumul.Au jucatori foarte buni(catalanii va invidiaza intr-o oarecare masura), dar nu au si tactica.La capitolul acesta joaca orbeste.Si e vina mumiei, cum zici si tu.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Sezonul nostru se termina in fiecare an,, dar in fiecare an in luna februarie, ba avem accidentati, ba luam umilinte repetate, ba face W0nger pe nebunul si ii tine pe cei mai buni pe banca si baga toate cosciugele de jucatori, nu ai cum sa nu te enervezi si sa nu-l injuri de toti stramosii atunci cand iti apare la conferintele de presa zambind si spunand ca totul e bine, te ia groaza cu lumea asta.
Acum a semnat pe 2 ani, atunci cand l-am dat plecat 100%, aveam sursele mele ca vine Jardim sau Allegri, dar s-a ales praful, nu pot sa privesc cum echipa pe care o iubesc ca pe ochii din cap sufera si e bagata intr-o groapa fara iesire de ani de zile, W0nger si-a face cu mana lui daca a ales sa ramana, liniste n-o sa aiba!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Rau si la noi cu Valverde.Ai auzit ca Ronaldo pleaca de la Real? Are probleme cu fiscul si vrea sa plece din Spania.Cica se duce la PSG sau la Man United... Daca vine la voi in PremierLeague, scapa Barca de rivala in LaLiga.Ronaldo facea 3 sferturi din treaba, fara el Realul a zbarlit-o tragic.Iar cat despre catalanii nostri, au scapat de concurenta.Sa vedem ce face,, verdeata'' aici, ca la Bilbao a facut-o de oaie.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Vrajeli,nu pleaca Ronaldo, nu mai te lua dupa jurnalistii lui peste.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar el a zis-o.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Vrea sa-si strice cariera daca se duce la camilele de la Psg sau la Yawnited?

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

United mie personal imi place...PSG-ul il iubesc deoarece ador Franta laughing) Dar ca echipa United e pe placul meu.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

United cu furaciunile ei, bleah!
Cat despre camila aia frantuza...are Henry mai multe goluri decat au aia meciuri in cupele europene.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu-s chiar camile...PSG ii are pe Di Maria, pe Areola...Dar Man United are mai multi piloni de rezistentatongueogba, Rooney, Fellaini si cam atatwinking

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Echipa de mercenari au aia de la PSG...
Pogboom? rooney care e hodorog acum? Fellaini? bwhahahahaha, Van Persie a fost cel mai mare jucator care a imbracat tricoul lor in ultimul deceniu!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Rooney e hodorog, dar mai are momente de dezghet. Pogba nu-i chiar dezastru.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Juventus a dat o teapa mare mancunielor de nu o pot duce, mereu rad de ei cand mi-l baga pe Paulica in discutie.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur. Daca vrei sa ajungi in spital in curand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu contează cate mese ai conteaza cate calorii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, dar ar fi o idee sa nu le ingramadesti pe toate intr-o masa. Si mai conteaza si sursa caloriilor, ca daca bagi doar alune in tine... cam nasol. happy

| anonimg a răspuns:

Vorbeam in alta parte despre intelectuali vs.(versus) clasa muncitoare.
Primii trebuie sa manance mai putin, iar ultimii mai mult. Dar toti trebuie sa manance sanatos si la timp. Trebuie tinut cont de efortul fizic al fiecarui individ.

Nu sunt suficiente doar fructe si legume. mai este nevoie si de cereale fara de care ne-am imbolnavi. Trebuiesc si zarzavaturi dar si oleaginoase. Avem nevoie si de grasime vegetala in corp. Iar trecerea sa se faca incet ca altfel am ajunge pe patul de spital la perfuzii.
Jobs Steve (fostul director Apple) a murit de cancer la pancreasa pentru ca incepuse sa manance numai mere crezand ca o sa fie un om sanatos. (Asa se explica sigla si denumirea firmei care o conducea: Apple). Numai ca nu a devenit mai sanatos, ci mai bolnav.

Cerealele ofera carbohidrati. Murim daca nu mancam cereale. happy Painea ne mai ajuta, dar daca mai e si alba atunci nu prea ne ajuta. Tarata care este ce-a mai sanatoasa o dam la porci si noi mancam ceea ce ar trebui dat la porci.
Mananca sanatos.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca iti place sa mananci doar fructe si legume, da.

| Donsavas a răspuns:

Mananca putin cate putin,dar suficient cat sa nu-ti fie foame. Asta este cheia longevitatii! Sa nu-ti pui organismul in stadiul de a cersi mancare pentru a supravietui tu. Trebuie sa fii constienta de asta si sa mananci ca sa traiesti, nu invers, caci noi mancam pentru a ne lua nutrientii necesari din mediu, nu pentru a ne bucura de mancare aiurea. Mancarea nu este un moft, ci o necesitate.

| mentholinks a răspuns:

Da.

| Dismally a răspuns:

Ar fi bine sa incluzi si altceva in meniu pe langa fructe si legume. Ai nevoie si de proteine, carbohidrati, grasimi.

| Superior a răspuns:

Esti ciudata, daca vrei sa fii un bat, e treaba ta, vezi sa nu fii incurcata cu coada de matura.

| Speed99 a răspuns:

Recomandat e sa mananci 3 mese pe zi, insa alimentatia ta e o alegere buna. Nici in cele mai nebune visuri nu ma pot vedea mancand doar legume si fructe, in ciuda faptului ca stiu ca-s cele mai sanatoase.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Acum o saptaman spunea ca mananca terci cu zahar laughing Atunci are acest regim "fructe si legume doar" de maxim o saptamana...Sau poate de 2-3 zile...

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Tot acum o saptamana spunea ca se infometeaza.
Eu nu consider ca exagerez, fetita inca are niste idei gresite in cap.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Wtf, terci cu zahar rolling on the floor

| Speed99 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Eu zic ca iti bati capul prea mult. Probabil nici nu tine aceste regimuri, din cauza ca inca e copil, iar eu personal nu mi-as lasa copilul sa manance terci cu zahar.

Probabil citeste pe internet chestii d-astea si vine aici in cautarea atentiei postand intrebari de genul.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Am spus ca incearca sa actioneze intr-un anume fel, nu ca actioneaza.
Cu siguranta este in cautarea atentiei, la multe intrebari are "cum vi se pare? e normal? e bine? sunt grasa?". Consider ca are o nevoie permanenta de parerea, de aprobarea altor persoane.
Andreea, iti recomand sa discuti cu parintii tai, nu stii niciodata cand poti face ceva ce-ti va afecta viata.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Fata se intereseaza de subiectele actuale, cele mai noi diete, cele mai noi trenduri, nu poti zice. Chiar imi e simpatica, mai ales dupa ce m-am uitat si la alte intrebari pe care le-a pus laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

Daca mananci intr o masa cat mananca altul in 2 3 4 e ok contează caloriile nu cate mese ca poti manca 1 mar 1 para 1 portocala in 3 mese sau 2 kg carne intr o masa

| VelaJohnny a răspuns:

E foarte bine! Fructele si legumele sunt foarte sanatoase, in comparatie cu carnea. O sa te feresti de multe probleme de sanatate daca iti faci obiceiul asta alimentar. Tipul asta are pe canalul lui videoclipuri despre cele mai sanatoase diete si alimente

https://www.youtube.com/watch?v=v6vL7FQ_oh4

| Daniel9988 a răspuns:

E bine sa mori slab....mai ieftin sicriul...

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, nu e ok. E prea putin. Incearca si ceva carne pe langa legumele alea. Sau lactate.

| DrGoogle a răspuns:

Nu e normal, esti in crestere, ai nevoie de proteine vitamine si carbohidrati adica carne lapte oua legume verzi cat de mult cu doua mese pe zi ai sa te infometezi si ai sa iti distrugi stomacul.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Nu, fetița! Mori așa!

| Adyy5 a răspuns:

Esti proasta.Stii,nu?

| Adyy5 a răspuns:

Prefer fetele plinute cu forme (fund bombat si sani maricei)decat slabanoagele obsedate de diete fara forme.Niste "scandure".

| DaCumSaNu a răspuns:

Fetită, de 1 an ne innebunesti cu aceeasi intrebare si altele asemanatoare. Ce astepti? Sa-ti spunem ca esti anorexica, iar tu sa fii fericita. Ei bine, draga mea, nu esti anorexica, ai doar cateva probleme psihice fiind obsedata de o idee formata gresit... saunesti cam prostuta si te lasi influentata de ce vezi pe internet si crezi ca e cool sa fii anorexic. Dar care e probblema? Nu constientizezi ce inseamna sa fii anorexic, deci n-ai sa devii. De ce? Nu gandesti ca o anorexica, ci doar incerci sa actionezi ca una. Te rog nu ma intreba cum sa gandesti ca o anorexica ca-mi dau cu ceva in cap.

| Andreeaioan115 explică (pentru DaCumSaNu):

Fato,calmeaza-te,faza cu anorexia deja a trecut, eu acum duc un mod sanatos de viata, fac sport si mananc fructe si legume, e treaba mea ce intreb eu pe TPU ok?, nu iti place ceva pleaca de aici.Pa

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Acum nici 3 saptamani intrebai cum sa ajungi anorexica rolling on the floor

| Speed99 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Well, someone's upset...

M-am uitat si eu la intrebarile ei din trecut si nu prea mi se pare ca are tendinte anorexice. In cel mai rau caz, e doar obsedata dupa diete si slabit, probabil din cauza unor ideologii proaste din zona in care a crescut.

Insa cred ca ai exagerat, ea doar a mentionat regimul ei alimentar, care mie personal, mi se pare unul sanatos.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Nu m-am legat de regimul ei, ci de modul in care pune intrebarea.
Ehh na... Ideea e ca este acelasi gen de intrebare ca si cele legate de anorexie "e normal?". M-am obisnuit cu genul asta de intrebari ale ei.
Citeste tot felul de lucruri pe internet si incearca sa fie anorexica. Spune ca a renuntat la ideea ei, nu stiu ce sa spun...

| T2LS a răspuns:

Fructele și legumele sunt indicate într-un mod de alimentație sănătos, dar NU consumate mereu! Este foarte important ca o alimentație să fie bogată în vitamine, dar este și esențial ca modul tău de alimentație să-i ofere și organismului tău carbohidrații necesari, proteinele, fibrele, fierul și așa mai departe. Odată lămurită problema asta, adică că NU este de loc îndicat o alimentație bazată DOAR pe fructe și legume, este de asemenea, pentru un stil de viață sănătos, respectarea meselor zilnice. Organismul tău e ca un program. Trebuie să-i dai de mâncare atunci când cere el asta. Ca atare, este foarte important ca pentru o zi cu un început bun, în care să fi capabilă să duci sarcinile pe care le ai în ziua respectivă la bun sfârșit, SĂ NU sari peste micul dejun. Micul dejun îți oferă, ție cât și organismului tău, un început de zi foarte bun atâta timp cât ceea ce consumi este cu limita. În cazul în care nu mânânci de dimineață, sau nu respecți cele trei mese zilnice indicate în fiecare zi, fie că vorbim de masa de amiază, de seară sau de dimineață, faptul că nu respecți mesele zilnice va avea, în viitorul apropiat sau depărtat, un efect major asupra funcționării organismului tău. Are nevoie de ce are nevoie ca să funcționeze în parametrii optimi, la fel ca un motor de la mașină. Și tu ești obligată să-i dai ceea ce cere, nu să-l limitezi.

| CristianaMaria a răspuns:

Nu,nu e bine deloc.Da, fructele si legumele sunt foarte sanatoase dar nu e ok sa mananci doar asta.Si carnea are locul ei, are proteine pe care fructele nu le au. Poti deveni anemica, slabita si nu e ok.Da, carnea nu e buna dar in cantitati mici e esentiala in viata omului. poti consuma carne de pui sau iepure, fiind cele mai usoare dintre toate sau chiar peste poti consuma.nu te mai lua dupa unii si altii cu slabitul ca iti faci rau in felul asta.doua mese pe zi e super putin avand in vedere ca mananci si chestii care se digera atat de rapid.mese cat mai dese, cantitate cat mai mica e metoda ideala pentru o viata sanatoasa si pentru slabit.nu te mai lua dupa unii si altii ca vei ajunge in spital.plus ca acum, fructele si legumele sunt injectate cu toate solutiile si chimicalele posibile astfel ca iti pot face mai mult rau decat bine unele, daca nu stii sa le alegi.mananca ca un copil normal de varsta ta! esti in crestere, ai nevoie de mancare happy

| KMs a răspuns:

Depinde cate calorii mananci din mesele alea si cate are nevoie corpul tau ¯\_(ツ)_/¯

| Dora49 a răspuns:

Nu prea ar trebui sa mănânci trei mese pe zi si nu doar fructe si legume, ci si carne