| Andreeaioan115 a întrebat:

Daca mananc doua mese pe zi, e normal? fructe si legume doar...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
71 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Da.

| VelaJohnny a răspuns:

E foarte bine! Fructele si legumele sunt foarte sanatoase, in comparatie cu carnea. O sa te feresti de multe probleme de sanatate daca iti faci obiceiul asta alimentar. Tipul asta are pe canalul lui videoclipuri despre cele mai sanatoase diete si alimente

https://www.youtube.com/watch?v=v6vL7FQ_oh4

| DaCumSaNu a răspuns:

Fetită, de 1 an ne innebunesti cu aceeasi intrebare si altele asemanatoare. Ce astepti? Sa-ti spunem ca esti anorexica, iar tu sa fii fericita. Ei bine, draga mea, nu esti anorexica, ai doar cateva probleme psihice fiind obsedata de o idee formata gresit... saunesti cam prostuta si te lasi influentata de ce vezi pe internet si crezi ca e cool sa fii anorexic. Dar care e probblema? Nu constientizezi ce inseamna sa fii anorexic, deci n-ai sa devii. De ce? Nu gandesti ca o anorexica, ci doar incerci sa actionezi ca una. Te rog nu ma intreba cum sa gandesti ca o anorexica ca-mi dau cu ceva in cap.

| Andreeaioan115 explică (pentru DaCumSaNu):

Fato,calmeaza-te,faza cu anorexia deja a trecut, eu acum duc un mod sanatos de viata, fac sport si mananc fructe si legume, e treaba mea ce intreb eu pe TPU ok?, nu iti place ceva pleaca de aici.Pa

| Crisstinayy12 a răspuns:

Nu, fetița! Mori așa!

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Acum nici 3 saptamani intrebai cum sa ajungi anorexica rolling on the floor

| MihaelaDart a răspuns:

Normal sa ai 3 mese pe zi, nu 2, nu te hranesti absolut deloc corect. Corpul tau are nevoie de multe vitamine, fibre, proteine pentru o zi intreaga. Sa nu te astepti ca intr-o zi vei avea probleme cu stomacul, nu din cauza legumelor sau fructelor consumate, ci doar din simplu fapt ca nu esti hranita indeajuns.

| Speed99 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Well, someone's upset...

M-am uitat si eu la intrebarile ei din trecut si nu prea mi se pare ca are tendinte anorexice. In cel mai rau caz, e doar obsedata dupa diete si slabit, probabil din cauza unor ideologii proaste din zona in care a crescut.

Insa cred ca ai exagerat, ea doar a mentionat regimul ei alimentar, care mie personal, mi se pare unul sanatos.

| CristianaMaria a răspuns:

Nu,nu e bine deloc.Da, fructele si legumele sunt foarte sanatoase dar nu e ok sa mananci doar asta.Si carnea are locul ei, are proteine pe care fructele nu le au. Poti deveni anemica, slabita si nu e ok.Da, carnea nu e buna dar in cantitati mici e esentiala in viata omului. poti consuma carne de pui sau iepure, fiind cele mai usoare dintre toate sau chiar peste poti consuma.nu te mai lua dupa unii si altii cu slabitul ca iti faci rau in felul asta.doua mese pe zi e super putin avand in vedere ca mananci si chestii care se digera atat de rapid.mese cat mai dese, cantitate cat mai mica e metoda ideala pentru o viata sanatoasa si pentru slabit.nu te mai lua dupa unii si altii ca vei ajunge in spital.plus ca acum, fructele si legumele sunt injectate cu toate solutiile si chimicalele posibile astfel ca iti pot face mai mult rau decat bine unele, daca nu stii sa le alegi.mananca ca un copil normal de varsta ta! esti in crestere, ai nevoie de mancare happy

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu, nu e ok. E prea putin. Incearca si ceva carne pe langa legumele alea. Sau lactate.

| Speed99 a răspuns:

Recomandat e sa mananci 3 mese pe zi, insa alimentatia ta e o alegere buna. Nici in cele mai nebune visuri nu ma pot vedea mancand doar legume si fructe, in ciuda faptului ca stiu ca-s cele mai sanatoase.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Nu m-am legat de regimul ei, ci de modul in care pune intrebarea.
Ehh na... Ideea e ca este acelasi gen de intrebare ca si cele legate de anorexie "e normal?". M-am obisnuit cu genul asta de intrebari ale ei.
Citeste tot felul de lucruri pe internet si incearca sa fie anorexica. Spune ca a renuntat la ideea ei, nu stiu ce sa spun...

| Daniel9988 a răspuns:

E bine sa mori slab....mai ieftin sicriul...

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Acum o saptaman spunea ca mananca terci cu zahar laughing Atunci are acest regim "fructe si legume doar" de maxim o saptamana...Sau poate de 2-3 zile...

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Tot acum o saptamana spunea ca se infometeaza.
Eu nu consider ca exagerez, fetita inca are niste idei gresite in cap.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Wtf, terci cu zahar rolling on the floor

| Dismally a răspuns:

Ar fi bine sa incluzi si altceva in meniu pe langa fructe si legume. Ai nevoie si de proteine, carbohidrati, grasimi.

| Speed99 a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Eu zic ca iti bati capul prea mult. Probabil nici nu tine aceste regimuri, din cauza ca inca e copil, iar eu personal nu mi-as lasa copilul sa manance terci cu zahar.

Probabil citeste pe internet chestii d-astea si vine aici in cautarea atentiei postand intrebari de genul.

| Drimmero a răspuns:

Mananca totusi si pe a 3-a pentru a avea toate cele 3 mese principale.
Foarte bine daca ai in componenta fructe si legume,, te ajuta acum pe vara.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Las-o sa moara slaba, e mai ieftin sicriul...

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Speed99):

Am spus ca incearca sa actioneze intr-un anume fel, nu ca actioneaza.
Cu siguranta este in cautarea atentiei, la multe intrebari are "cum vi se pare? e normal? e bine? sunt grasa?". Consider ca are o nevoie permanenta de parerea, de aprobarea altor persoane.
Andreea, iti recomand sa discuti cu parintii tai, nu stii niciodata cand poti face ceva ce-ti va afecta viata.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru Drimmero):

A spus ca mananca doar fructe si legume, nu ca sunt incluse in alimentatia sa zilnica. big grin

| AndreiWeisz a răspuns (pentru DaCumSaNu):

Fata se intereseaza de subiectele actuale, cele mai noi diete, cele mai noi trenduri, nu poti zice. Chiar imi e simpatica, mai ales dupa ce m-am uitat si la alte intrebari pe care le-a pus laughing)

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Nu trebuie sa fim rai sa dorim moartea cuiva,, si asa viata e scurta, cu multe imprejurari.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

E troll, acum 5 zile spunea ca se infometeaza.Din partea mea sa traiasca o mie de ani, da' la cum o tine nu apuca nici 20.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Daniel9988):

Adevarul e ca daca mananci toata ziua 2 banane si 3 morcovi.te cam infometezi laughing nu mintea fata.

| Drimmero a răspuns (pentru Daniel9988):

Ce jalnici sunt plozii astia care se infometeaza, chiar nu au habar cat rau isi fac, poate nu pe moment,, dar in 10-15 ani se vad rezultatele abuzului din tinerete, cand organismul se mai strange si incepe sa o ia razna, treaba lor...

| KMs a răspuns:

Depinde cate calorii mananci din mesele alea si cate are nevoie corpul tau ¯\_(ツ)_/¯

| Daniel9988 a răspuns (pentru Drimmero):

Da ...zau asa!

| Daniel9988 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Daca le mananca si pe alea...