| adrryana a întrebat:

Daca mananci cate putin si mesteci bine este vreo posibilitate sa te ineci cu mancare? sau te ineci doar daca radem, ne agitam sau vorbim la masa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ilovebeer a răspuns:

Nu exista posibilitate de a te ineca cu mancare daca mesteci bine si iei putin cate putin din mancare daca nu te agiti razi sau alte chestii asemanatoare astora dar exista posibilitate sa te ineci cu saliva din cate stiu

| sellingasses a răspuns:

Daca mananci bucatica cu bucatica si mesteci bine, cu siguranta n-ai cum sa te ineci! Eu una, pot rade in timp ce mananc pentru ca nu ma inec big grin, deoarece NU INGHIT mancarea cand rad...cum fac majoritatatea, o mestec, rad cat rad, dupa aia inghit
Acum...bineinteles ca pot exista N cauze sa te ineci, dar daca mesteci mancarea bine si nu te grabesti nu ai cum sa te ineci, asta categoric e imposibil.

| andreeaAndreeaB a răspuns:

Evident ca daca stai linistit la masa nu ai cum sa te ineci si daca o mai patesti bea putina apa,

| adrryana explică (pentru ilovebeer):

Iti multumesc mult, pentru ca am avut un atac de panica, si acum imi este frica sa mananc sa nu ma inec

| ilovebeer a răspuns (pentru adrryana):

Doar fii mai atenta si nu ai ce sa patesti dupa cum am spus

| Ecaterinuta335 a răspuns:

Singura posibilitate de a te inneca cu mancare este atnci cand ai gura plina si cineva te face sa razi.
Dar in schim iti dau un sfat:sa nu vorbesti niciodata cu gura plina pentru ca sunt sanse foarte foarte mari sa te ineci.Tu in timp ce vorbesti, mai si mananci si mai si respiri. Si atunci sunt sanse foarte mari sa te inneci.