| qieiqpalz a întrebat:

Daca merg la psihiatru, el imi va da ceva pilule, oare sunt scumpe?
Maine merg la dct de familie si a zis ca ma trimite la psihiatru, daca nu rezolv problema cu nervii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Dacă ai sub 18 ani, totul este gratis.
Și eu am mers la psihiatru ani buni și am urmat tratament. M-am dus cu bilet de trimitere și totul a fost gratis.
Cel mai mult am plătit pe o rețetă 2 lei (rețeta era de 300 si ceva de lei, pentru că aveam un medicament foarte scump pe rețetă). Asta a fost doar atunci, în rest luam lunar câte 3-4 cutii de pastile și nu plăteam nimic.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cazurile pe care le cunosc eu, un PSIHIATRU= om platit sa te asculte (fara cunostinte medicale) Da iti va da ceva medicamente pe care le gasesti si pe net ca recomandare pentru probleme psihice cutare.
Cati ani ai?

| ElSueno a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii prost. Psihiatrul face facultatea de medicina dupa care alege sa faca rezidentiat la sectiile de psihiatrie.

Psihologul e cel fara cunostinte medicale, care doar te asculta si iti da sfaturi, iar in functie de problema pe care o ai te poate trimite la psihiatru.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Un psihiatru este un MEDIC, cum sa nu aiba cunostinte medicale?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihologul e "omul platit sa te asculte"

Referitor la intrebare, daca mergi la psihiatru si iti va pune un diagnostic (de ex depresie) si constata ca ai nevoie de tratament medicamentos, medicamentele alea le iei compensate.
Dar medicamentele nu sunt intotdeauna cea mai buna solutie. Problemele de natura psihologica se pot rezolva la psihoterapeut (daca gasesti unul potrivit, daca nu sunt prea grave, daca esti dispus sa cooperezi etc).

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

17 ani

| qieiqpalz explică (pentru Bondarel99):

Si sunt scumpe?

| alessia5158 a răspuns:

Nu te ingrijora!---in primul rand, nu stii ce-ti va recomanda iar in al doilea rand, medicamentele prescrise pot sa fie compensate 100% (adica, nu va trebui sa platesti pentru ele).

| qieiqpalz explică (pentru alessia5158):

Deci oare maine imi va da bilet de trimitere la acel medic si totul va fi gratis?

| qieiqpalz explică (pentru alessia5158):

Eu am luat 10 zile niste pirule care ar fi trebuit sa ma calmeze dae nu prea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Medicamentele? Pai le iei gratis, dar au și dezavantaje, pot avea reacții adverse, pot crea dependenta, iar in timp pot afecta sistemul nervos.
Psihoterapia e vreo 100-150 lei pe ședința (50 min) și e de lunga durata, adică ai nevoie de mai multe ședințe pana vezi imbunatatiri.
Psihoterapia te ajuta sa găsești cauzele problemelor tale și de asemenea soluțiile.
Medicamentele doar te liniștesc și îți maschează simptomele.

| qieiqpalz explică (pentru Bondarel99):

Eu nu stau prea bine cu banii.dar o sa vb cu dn doctor maine sper da nu coaste bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ElSueno):

Scuze m-am zapacit, PSIHOLOG voiam sa zis, intr-adevar ai dreptate ELSueno

| alessia5158 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Daca medicul de familie iti da trimitere pentru o consultatie la un cabinet de psihiatrie, nu platesti consultatia. Cat priveste tratamentul medicamentos, daca iti va fi recomandat, acesta poate fi gratuit (compensat 100%) sau poate fi compensat partial (platesti o suma mai mica ).

| qieiqpalz explică (pentru MadRaven):

Putem vb in privat?

| MadRaven a răspuns (pentru qieiqpalz):

Sigur că da

| MadRaven a răspuns (pentru anonim_4396):

Încurci psihiatrul cu psihoterapeutul. Un psihiatru a absolvit medicina apoi a urmat rezidențiat în psihiatrie. Poate chiar și mai multe studii în domeniul psihiatriei. Acesta recomandă niște medicamente și stabilește un plan de tratament pentru pacient, la fel ca orice alt tip de medic. Poate da și trimitere spre alte analize.
Psihoterapeutul e cel care nu a făcut medicina dar nu poate da tratament pacienților. Se ocupă strict de ședințe de terapie prin discuții, hipnoză sau alte metode.