| Shaco a întrebat:

Daca o noapte pe saptamana stau treaz pana la ora 5 si a doua zi dorm pana aproape de amiaza, se recupereaza teoretic cele 7-8 ore de somn necesare omului? in weekend-uri sunt nevoit sa cant in pub-uri pana spre dimineata si am citit despre efectele nocive atunci cand nu dormi, de la ingrasat la cresterea riscului de atac de cord si diabet etc.Asadar vreau sa stiu daca dormind a doua zi mai mult nu imi voi da ceasul biologic peste cap

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sunt persoane care lucreaza in tura de noapte. Asta nu inseamna ca nu dorm deloc, ci ca si-au schimbat programul de somn (dorm ziua, cum noi ceilalti dormim noaptea). Sigur, organismul se resimte initial la aceste schimbari, dar in timp te vei obisnui. Doar ca trebuie sa-ti asiguri un somn de 7-8 ore, atat cat e recomandat. happy

5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Da,se recupereaza normal, nu conteaza cand dormi, conteaza sa dormi cele 7-8 ore.Sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se recupereaza normal, la tine e diferit doar momentul zile cand dormi de al altor oameni.

| Crackman a răspuns:

Somnul se face in intervale de 90 de min.
De acea sunt oameni care dorm 5 ore sau 4 iar restul zilei este fresh ( cazul meu).
Torul pleaca de la cap, iti bagi in cap ca esti mort. corpul este epuizat.
Nici prea mult somn nu este fenomenal. ai senzatia de somn.

| celena a răspuns:

Tulburarile de somn nu se datoreaza intotdeauna doar privarii de somn ci uneori si dereglarilor ritmului somnului. Concluzia: da recuperezi timpul de somn dar nu si calitatea odihnei. (medicina nu e matematica, nu totul se aduna si se scade in organism)

| Shaco explică (pentru celena):

Acum ca ma gandesc da, calitatea nu e aceeasi, mici dureri de cap si confuzia o dovedesc. Si da, ai dreptate, nu merge ca la matematica, multumesc mult oricumlaughing